| anonim_4396 a întrebat:

Salutări!

Spitalul Universitar nu este doar pentru urgențe, văd că unii pot face programare, nu mai înțeleg nimic.

Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Spital universitar suna a spital de practica, nu ar trebui sa plateasca CNAS-ul cel care merge acolo.

| romeo78 a răspuns:

Toate spitalele din România au clasificări. Dar, nu toate spitalele din România sunt de urgență. Adică, nu au secția, numită UPU=Unitatea de Primiri Urgențe, care are personal calificat multidisciplinar, secție de ATI(anestezie și terapie intensivă). Dar, au personal de gardă pentru cazuri ușoare.
Spitalele universitare, sunt spitale arondate unei facultăți de medicină, unde studenții fac practică, iar profesorii de la facultate, au slujba în cadrul spitalului.
În rest, este un spital obișnuit, cu internări, policlinici și alte activități medicale specifice.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu exista un spital doar pentru urgente. Toate au si ambulatorii, sectii specializate unde poti face consulturi programate

| relian a răspuns:

Cine a spus sau spune ca un spital este doara pentru urgente? Spitalele is spitale cu de toate si fiecare spital are si urgente, aia e tot, nu stiu de unde ideea ca un spital e numai pentru urgente laughing atunci daca la spital unde vorba aia sunt medicii cei mai buni, ce fac aia care n-au urgente? Deci tot acolo merg normal.
Deci eu nu vad ce anume nu e de inteles laughing