| almaz a întrebat:

Salutare TPU! Mi-am dat demisia de la fostul loc de muncă, unde am lucrat aproape 2 ani si la moment nu lucrez, urmează să ma reangajez peste 2 luni. Întrebarea mea este dacă aceste 2 luni de zile, in care nu sunt angajat, mai beneficiez de asigurare CNAS din partea statului, unde nu cotizez nimic aceste 2 luni sau nu mai am asigurarea medicală? Cunoaște cineva? Am căutat pe internet și am citit undeva ca asigurarea mai rămâne valabilă 3 luni dacă nu mai lucrezi, dar nu știu o fi sau nu adevărat. Mulțumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| romeo78 a răspuns:

Faci contract la casa de sănătate pentru lunile când nu lucrați, inclusiv prima lună de lucru, apoi după angajare duceți la casa de sănătate adeverința de la angajator pentru suspendarea contractului. Se suspendă și automat, dar pentru orice eventualitate, duceți adeverința și anunțați despre noul loc de muncă.

| almaz explică (pentru romeo78):

Acest contract între mine și CNAS presupune costuri?

| romeo78 a răspuns (pentru almaz):

Da, o taxă lunară. Nu mai știu care este valoarea sa în prezent. Oricum, luați toate adeverințele care să ateste că ați lucrat până la data întocmirii contractului, altfel ați putea fi pus să plătiți cu 5 ani în urmă.
În baza de date a lor, asigurații figurează de obicei la angajator, nu direct în baza de date.

| suntserios a răspuns (pentru almaz):

Da, practic iti platesti tu din buzunar ceea ce plateste acum angajatorul din brutul tau

| almaz explică (pentru suntserios):

Eu înțeleg, dar angajatorul meu plătea către CNAS suma X în funcție de suma Y a brutului meu. De ex cei care au salariu brut 10.000 RON achită o sună și cei care au salariu 5000 RON achita cu totul altă sumă. Când nu ești salariat și ai 0 venituri, cât se achită?

| suntserios a răspuns (pentru almaz):

Raportat la minimul pe economie

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa incetarea activitatii prin demisie nu mai beneficiezi de asigurarea de sanatate.
Vei beneficia doar daca inchei un contract de asigurare cu Casa de Asigurari de Sanatate din judetul tau.
Beneficiaza in cursul celor 3 luni doar absolventii de liceu, scoli profesionale, postliceala si facultati, etc, daca nu s-au angajat in acea perioada.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai beneficiezi de nimic.

| Denisa0954 a răspuns:

Da, mai esti asigurat inca 3 luni