| EduardValentin21312 a întrebat:

Salutari TPU! Am si eu o problema si pana sa ajung la medic vreau sa aud niste pareri de la voi ( daca aveti de gand sa spune chestii de genul „Du-te la un medic nu mai intreba aici" v as ruga frumos sa nu va raciti gura degeaba, multumesc ). Sa trecem la subiect : Am fost astazi la sala, o revenire pentru ca nu am mai fost de ceva timp si in timpul antrenamentului de piept am simtit ceva in umarul drept. Pe moment nu am avut treaba, doar peste 20 de minute cand am incercat sa fac alt exercitiu si ma durea umarul. Acum am ajuns acasa si vad ca osul care vine din clavicula ( sigur are o denumire, dar nu cunosc ) este putin mai umflat decat celalalt. Mana o pot misca, pot face exercitii fizice simple, dar am momente cand ma doare. Considerati ca este dislocare sau ce poate fi? Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Dislocat nu este ca ai fii urlat de durere, dar poate fii o entorsa.
Din acest moment nu mi ai voie sa faci nici un fel de exercitii cu mana aia, ia o pauza de 1-2 saptamani pana isi revine complet din inflamatie si se vindeca.

1 răspuns:
| xhitarox a răspuns:

O dizlocare sau o intindere musculara, poate chiar si o nevralgie. Atata timp cand poti misca mana, sigur nu e nimic rupt. Ar trebui să treacă in câteva zile. Recomand un unguent pentru ameliorarea durerii sau chiar vesnicul paracetamol.