| anonim_4396 a întrebat:

Salutari TPU, ma numesc Daniel, am 17 ani si as vrea daca se poate sa imi impartasesc problema.Desi sunt adolescent nu mai pot avea erectii la filme xxx, doar daca ma stimulez. Poate masturbarea sa fie o problema, pot remedia acest lucru?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

La 17 ani nu ar trebui sa te uiti la filme porno. Ele sunt strict rezervate majorilor, tocmai fiindca la varsta ta excesul de pornografie poate determina impotenta. Crezi tu ca degeaba este interzisa prin lege pornografia pentru minori? Nu degeaba, ci fiindca iti poate afecta definitiv comportamentul sexual.
Poti remedia problema daca renunti la pornografie (complet macar 1 an- 2) si daca raraesti cu masturbarea. Masturbarea este normala la varsta ta, dar nu mai des de 2-3 episoade (maxim) pe saptamana, nu chiar in fiecare saptamana si in mod sigur fara materiale pornografice. Dat fiind ca ai facut abuz, ar trebui ca macar 5-6 luni sa renunti complet la masturbare si sa iti gasesti ocupatii mai normale la varsta ta (sport, invatat, citit, ajutat parintii in gospodarie). Dupa aceaste 6 luni, poti reveni la masturbare, dar dat fiind ca ai avut probleme, cu mare economie (adica o data pe saptamana maxim, dar nu chiar in fiecare saptamana) si fara filme xxx.

| Psihoyounger a răspuns:

Păi e puţin probabil ca masturbarea să fie o cauză pentru problema asta, pentru că o practică toată planeta, nu doar 2-3 băieţi. S-ar putea să fi puţin "epuizat", mai ia o pauză de la masturbare şi încearcă apoi. Şi apoi, ce înţelegi prin "doar daca ma stimulez"?
Dacă după o pauză de câteva zile, vreo 4-5 nu reuşeşti, ar fi cel mai bine să mergi la un medic, va ştii mai bine ce sfaturi să îţi dea!

| FloareDeColt_1777 a răspuns:

Multe filme XXX dauneaza sanatatii psihice. Poate acum nu-ti dai seama, dar in timp se vor vedea efectele.

| Dildau a răspuns:

Schimba genul de filme porno laughing

| FreeLife a răspuns:

Nu cred ca e o problema... cred ca te-ai plictisit sa zic asa de filme ai un gand o curiozitate... Cum e oare sa ****prima oara tongue intelegi?
daca ai facut-o deja poate de aia nu-ti mai plac filmele ca-ti doresti realitate big grin
Have fun!
Scz de limbaj; D

| RaduBoss98 a răspuns:

Da poti remedia acest lucru :p

| RaduBoss98 a răspuns:

Ia-o pe mata si du-te la medic.

| ADRIA11112 a răspuns:

Incearca pe http://4hdxxx.com

| ThEcRbOy a răspuns:

Sigur masturbarea este o problema si nu stiu daca se poate remedia asta omule fa-ti curaj si du-te la un doctor fara rusine si zii problema daca continui tot asa nu vei mai putea face sex fara erectie.