| anonim_4396 a întrebat:

Salutari TPU, ma numesc Gabriel si am 16 ani.As avea o intrebare legata de masturbare.De la 10 ani ma masturbez de mai multe ori pe zi si acum am 16 ani si nu mai am erectii de la materiale pornografice, nici erectii matinale. Poate fi de la masturbare? Raspunsuri serioase va rog

Cu prietenie, Gabriel

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este o problema psihologica creata de excesul de masturbare. Toti adolescentii se masturbeaza, dar baietii incep in mod normal pe la 14 ani si jumatate sau 15 ani, iar ritmul normal este de 2-3 episoade pe saptamana maxim.
Tu ai facut un mare exces care poate avea efecte pe termen lung. Ar trebui acum sa renunti la materiale pornografice si la masturbare macar 3 luni. Ca sa nu iti fie greu, gaseste-ti o ocupatie care sa-ti ocupe timp mult si sa te oboseasca (de exemplu o slujba part time). Dupa cateva luni, dupa ce erectiile matinale si libidoul vor reveni cat de cat la normal (dar nu mai repede de 3 luni), poti relua masturbarea daca simti mare nevoie, dar nu depasi in nici un caz doua episoade pe saptamana.

5 răspunsuri:
| push2gl a răspuns:

Nu are treaba cu asta, totul este mental O sa vezi ca nu o sa ai probleme mai ales ca ai o varsta frageda

| Baton a răspuns:

Daca te lasi de masturbare o perioada (2-3 zile)
acele materiale pornografice sau erectiile matinale vor reveni de la sine.
da sti cum e ce e prea des nu e bun:p
de cate ori te satisfaci singur?
2 - 3 ori sau mai mult?

| tosevmarcel a răspuns:

Dudeeeeeee las-o mai moale o vreme, fa-o odata de doua ori pe luna "o laba la timpu ei face cat 10 femei" cu cat o faci mai rar cu atat e mai intens, lasa drac' filmele porno sunt atatea doritoare nu stiu ce buget ai tu pe luna dar sunt sigur ca iti permiti o femeie macar odata pe luna nu stiu daca realizezi dar ai o problema destul de serioasa nu atat fizica cat psihica

| AlecsLexx a răspuns:

Ti s-a dus pe pe.a mostenitorii. Ma rog, pe mana.

| sunita666 a răspuns:

Saracutsul... chiar imi pare rau daca numai ai erectii pune. l pe catelusi sa ti. o linga:-o.