| Ali28 a întrebat:

Salutari, am 16 ani si nu pot avea erectii la materiale pornografice.Intotdeauna cand ma uit e ca si cum imi vin in minte ganduri de genul: "Nu e bine ce faci","Nu poti avea o erectie". Poate suna stupid sau ilar, dar ce pot face sa imi rezolv problema? Poate fi masturbarea cauza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primul rand nu trebuie sa te uiti la materiale pornografice. Ele sunt interzise minorilor, tocmai fiindca le afecteaza dezvoltarea psihica si fizica normala. Parintii tai nu iti supravegheaza activitatea? Nu ar trebui sa ai acces la pornografie fiindca iti poti distruge viata definitiv.
Masturbarea in sine nu e daunatoare. Daca ai inceput la varsta normala (adica pe la 15 ani, 15 ani si ceva) si nu depasesti 2-3 episoade pe saptamana (maxim) si nu esti dependent (adica pot trece luni fara sa te masturbezi fara sa simti asta ca pe o povara), atunci nu masturbarea este de vina, ci varsta foarte frageda si accesul la materiale pe care nu le poti gestiona corect.
Rezolvarea e simpla: nu te mai uita la materiale pornografice macar pana la 18 ani. Sa nu ai impresia ca ele sunt interzise minorilor dintr-un moft, ci tocmai fiindca ii traumatizeaza. De asemenea, daca cumva faci exces de masturbare, revino la normal. daca dupa 18 ani problema nu se va rezolva, vei avea nevoie de ajutorul unui psiholog.