| anonim_4396 a întrebat:

Salutări tuturor.
Am și eu o problema, după cum am mai întrebat odată acum ceva timp în urmă. Am faringită de aproape un an și nu îmi trece, am fost pana acum de 5 ori la spital și mi s-au dat diferite pastile și antibiotice și antiinflamatoare, etc, o sa descriu pe înțelesul tuturor! Acum un an în urma mi-a apărut în gat în spate de tot pe faringe un punct galben! Bineînțeles ca s-a mărit și au apărut exrem de multe și în momentul de fata am asa ca niște pete galbene spre portocaliu! Și se extind și în restul gurii în ultimul timp, se vede ca și cum ar fi o carne crescută in afara gatului meu normal, este foarte jenant și îmi fac griji ca se extinde mereu și nu știu ce sa fac! Sunt în Portugalia in momentul de fata am fost la spitale diferite de 5 ani, mi s-au făcut și analize la gat, la laborator și mi s-a spus ca nu am nici o bacterie sau ceva patogénic sa îmi provoace infecție! Dar totuși medicul mi-a confirmat ca este faringită! Nu am avut deloc nici un simptom, febra sau orice altceva, nimic.
Și încă un lucru, acum aproximativ 3 ani în urma am avut amigdalita cronica și mi-au rămas niște gauri vizibile în amigdale și par sa fie mereu umflate, doar în momentul de fata ma neliniștste gândul cu faringita, de când mi-a apărut în gat chestia asta sunt mai mereu amețit de cap și am ochii puțin roșii și ma face sa îmi pierd capacitatea de concentrare, parcă sunt mereu amețit, sper sa ma poate ajuta cineva, as fi recunoscător pentru tot.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Este imposibil sa ai faringita si sa nu existe un factor patologic (viral sau bacterian) care sa o cauzeze.In plus, de cele mai multe ori, aceasta se trateaza in perioade scurte de timp.
Cunosc sistemul de sanatate din Peninsula Iberica si nu cred ca este necesar sa comentez prea mult despre acesta, dar te sfatuiesc sa incerci sa vii in Romania pentru a depista si trata problema.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai nu s-au uitat ce sunt chestiile alea? sa ia o biopsie si sa iti zica exact ce se intampla acolo

| Adi95 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa uitat doar cu o lupă și a spus "Da é faringită" și ma tem sa nu se agraveze, nu mai spun ca, cam prin același timp mi-a apărut și o durere în dreptul sânului stâng, variază sub brat uneori, iar alteori exact în coste, exact cum se aude în coaste în cutia toracică, și apare când vrea ea durerea, și m-am gândit sa nu aibă legătură... Nici nu mai știu ce sa mai spun, uneori am niște stări aiurea. Sper doar sa nu fie legate

| anonim_4396 explică (pentru Adi95):

Pai ai facut exudat macar? poate sa fie si cancer

| Adi95 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da a făcut, și au ajuns la concluzia ca nu am nici un microb?‍♂️

| Anonim90945 a răspuns:

Buna seara! Eu nu sunt un doctor, mefic etc, dar iti recomand sa consulti o clinuca privata!
Din ce ai descris tu, este ceva grav, care nu se trateaza usor.
Deci sfatul meu este sa te duci la un doctor, te tii de capul lui sa iti dea ceva foarte puternic, si mai departe stii tu ce faci.
Insanatosire grabnica!

| Adi95 a răspuns (pentru Anonim90945):

Am fost la privat mereu! Doar odată am fost la spitalul de stat, și mi-ai confirmat ca este faringită, și mi-au dat amoxicilina și tantum verde pe baza de anestezic sa fac gargară cu el, iar la antibiotice nu s-a schimbat nimic