| anonim_4396 a întrebat:

Daca in urma cu o luna am tras in gat gen pufait 15 tigari nestiind cum sa le fumez, fac cancer? am o durere in gat, o mica raguseala, niste firisoare albe pe amigdale, ele nu sunt umflate, si niste bube galbene asa pe amigdale si pe faringe care duc in jos spre laringe, si cand incerc sa zic un cuvant cu o voce ascutita nu pot. am fost la medicul de familie acesta s-a uitat in gatul meu pentru cateva secunde si a spus ca am o amigdalita cu puroi, mi-a dat tratament, l-am urmat timp de 2 saptamani si nu s-a intamplat nimic, eu atat vreau sa stiu, daca se poate face cancer din 15 tigari fumate intr-o saptamana gen 2 intr-o zi, 3 in alta zi si tot asa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Din atâta nu faci cancer.
Amigdalita cu puroi se tratează astfel.
Se face exudat faringian, se ia la cabinet de analize medicale pe un bețișor cu vată dimineața pe nemăncate și fără să te speli pe dinți atunci niște secreție de acolo. Se face o cultură și se analizează la ce medicament mor acei microbi. Doar apoi se administrează acel medicament, doar așa trece.

| TheRealFantasy a răspuns:

In nici un caz, depinde si ce varsta ai, eu faceam asta pe la 11-12 ani, am tinut-o asa un an de zile aproape si nu am patit nimic (zic eu) si trageam si in piept (no joke).
Amigdalita cu puroi este (cred) de la toxinele din tigari si probabil de la statul afara in frig si/sau zone/spatii cu microbi, de unde si bacteriile de la care ai facut amigdalita. Din nou, asta e asumptia mea, nu am experienta medicala dar de cancer sunt destul de sigur ca nu e cazul.