| 1Me9 a întrebat:

Saluuutare baieti/fete.Ieri mi-am luat o electronica destul de buna, la mana a doua, de 250 lei, Kayfun, care scoate super mult fum (de fapt vapori) si care imi e,,draga de mor".
Eii, eu n-am luat aceasta tigara electronica sa reusesc sa ma las de tigarile normale, ci doar ca sa o am acasa, sa fumez cand fac anumite chestii, cand vad un film, faze de astea...
Si vad ca, incep sa fumez foarte mult din ea, multi o sa spuneti ca o sa o las, dar ma stiu foarte bine ca fire, si cand cumpar ceva, il folosesc cu mare grija si il folosesc pana cade tot din acel,, ceva".
Da, o sa ziceti ca o sa ma faca sa uit de tigarile normale...dar n-o s-o fac. Intrebarea este:Este vreo problema daca fumez regulat din tigara electronica ( dupa scoala, acasa ) dar in timul scolii sa fumez tigari normale? Gen ce pot pati, e vreun pericol mai mare decat atunci cand fumezi numai normale? Gen eu fumez 1-2 tigari pe zi si sa zicem 20 minute (cu pauze) din electronica.e vreun pericol mai mare?! Dau funda si toate alea!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Tiger7777 a răspuns:

Pai tigara electronica este foarte daunatoare pe langa tigara normala... de la cea electronica faci cancer foarte repede. Crede-ma, eu sunt in clasa a X-a, iar cand eram pe clasa a 8-a m-am apucat de tigara electronica. Un doctor care a venit sa ne masoare inaltimea si greutatea m-a prins in baia scolii, dar nu m-a spus nimanui doar mi-a spus ca daca continui cu asta peste vreo 10-15 ani o sa am cancer. Atunci m-am decis sa o vand cuiva, si de-atunci nu am mai fumat niciodata din tigara electronica, ceea ce te sfatuiesc si pe tine, dar mna e alegerea ta... Si eu fumez tigara normala pentru ca nu e prea daunatoare, fata de tigara electronica e un nimic aproape. Te sfatuiesc sa o vinzi pe vreo 200 de lei. Funda?

| 1Me9 explică (pentru Tiger7777):

Ideea e ca nu contine nicotina.De la ce sa fac cancer?

| Tiger7777 a răspuns (pentru 1Me9):

Are surse cancerigene, in acel lichid este plin de astfel de surse crede-ma. Nicotina nu inseamna neaparat cancer, crede-ma ca e mai putin daunatoare decat tot ce are acel lichid din tigara electronica

| Stefan23k23 a răspuns (pentru Tiger7777):

Observ ca nu prea esti informat happy spui ca de la tigari nu prea faci cancer si de la tigara electronica faci? laughing) serios? spui ca s ogramada de substante daunatoare cand pot pune pariu ca nici nu stii ce contine acel lichid laughing), e simplu,daca nu stiai si daca iti este prea greu sa te informezi si tu putin,contine propilen gricol si glicerina vegetala,adaugandu se si nicotina este numai buna pentru fumatori, am observat din toate raspunsurile tale ca nu esti informat deloc, doar o tii pe a ta, stai linistit, nu faci cancer de la substantele din lichidul pentru tigara electronica.