| Zanisoara a întrebat:

am nevoie de ajutor.Mama mea fumeaza de cand avea 19 ani, tata nu fumeaza si nu ii place sa dea bani pe tigari asa ca a luat o tigara electronica.Pe net scrie ca cu ea te lasi de fumat fara sa vrei? E adevarat? Ati incercat?
M-am uitat pe net la multe metode pentru mama dar ia nici macar nu incearca, am incercat sa fac eu testele dar nu stiu de ce fumeaza eu zic ca fumeaza cand se plitiseste.
In fine a trecut o saptamana de cand mama a luat tigara electronica si nimic.Adica vreau sa se lasa dar mama fumeaza si din tigara electronica si din tigari normale.
Cat mai trebuie sa astept? Cant o sa se lase? Tigara electronica te ajuta?
Va rog sa ma ajutati eu nu fumez si nu stiu cum e si nici nu as vrea. Daca ati avut o tigara electronica, aveti una sau v-ati lasat de fumat ajutati-ma.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Nu te ajuta cu nimic tigara electronica.
Iata ce sfat am dat tuturor:
Stii bine ca fumatul iti poate face rau! Stii ca dai pe tigari o gramada de bani in plus! Stii ca fumatul mareste riscul aparitiei multor boli!
Gandeste-te mai bine la toate astea! Scrie-ti pe hartie motivele pentru care trebuie sa renunti la fumat.Alege-ti data exacta in care vei renunta la fumat, pentru a nu amana cu-n vesnic MAINE! Cu o zi inainte arunca toate tigarile si brichetele si fa-ti provizii de guma de mestecat, seminte sau biscuiti, din care sa ai tot timpul la tine.
Fa cat mai mult sport. Taie lemne, fa curatenie, fa gimnastica, orice te ajuta sa transpiri, eliminand astfel toxinele:sportul te ajuta sa te relaxezi si sa dormi bine!
Renunta la obiceiurile asociate cu fumatul. Daca obisniesti sa fumezi dupa mancare, iesi acum la plimbare sau mananca fructe.
Incearca de asemenea sa eviti alcoolul si cafeaua.
In prima zi incearca sa ai cat mai multe ocupatii, ca sa n-ai timp sa te gandesti la nevoia de a fuma o tigara.
Ce sa mananci?
Mananca multe cereale, spanac, smochine. Migdalele si stafidele sunt si ele foarte indicate.Cu cat aciditatea din organism e mai mare, cu atat mai repede te vei apuca de fumat.
De aceea evita:alcoolul, carnea, ouale si fructele acre.
Ti-am spus asta spre binele tau, tu decizi ce vei mai face in continuare!
Te pup!

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Fumatorii se lasa doar daca merg la un centru pentru a deveni nefumator unde nu au acces la vreun magazin de tigari; avem 2 mame adicte la tigari dar pregateste-te ca mai mult de 75 de ani nu va trai.

| Zanisoara explică (pentru mgtow):

Spetsnaz nu ma ajuti deloc cu asta, mai mult ma speri, daca poti sa ma ajuti bine dar daca nu macar nu spune lucruri aiurea.

| mgtow a răspuns (pentru Zanisoara):

Asta e adevarul eu zic tot indiferent ca doare sau nu, sa ocolesti ceva care are efecte perjudiciale nu e bine ca si cum nu iti cer spaga sa te operez si nu te operez bine. Eu am incercat sa-i bag in cap lu maicamea ca e viata rea tigara dar nu intelege atunci unica solutie e sa faca ce vrea daca isi cauta moartea mai devreme treaba lor.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tigara electronica e o vrajeala, nu te face decat sa fumezi si mai mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ea nu vrea, nimic nu o va ajuta.
Tigara electronica doar inlocuieste tigara clasica, nu ajuta sa te lasi de fumat (din pacate).
Plictiseala nu este un motiv serios pentru fumat. Asta ar insemna 1-2 tigari pe saptamana, sau chiar mai rar. Dar daca ea nu se lasa de fumat nici de dragul vostru...

| Lexi888 a răspuns:

Țigara electronica e mai periculoasa, de la ea faci cancer in gât.

| iccecrim a răspuns:

De ce nu vorbesti cudansa de la inima la inima si ii zici ca te deranjeaza ca fumeaza si macar pentru familia voastra sa se lase de fumat! Eu zic ca daca vei vorbi sincer cu ea, te va intelege si va lasa fumatul, funda?