| slipknot a întrebat:

Sambata asta imi dau un pierce in buric si as vrea sa stiu cum sa curat rana dupa.Cu spirt este bine? Si din ce ar trebui sa fie pirece-ul?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| defibrilator a răspuns:

Spirtul e ok, pierce-ul sa fie din argint, sau aur, daca nu e din una dintre aste, e mai nesigur, pentru otel nu stiu ce sa zic, se poate sa se infecteze

| slipknot explică (pentru defibrilator):

Si daca e din inox are ceva?big grin

| defibrilator a răspuns (pentru slipknot):

Inoxul nu e la fel de sigur ca celelalteargintul si aurul sunt meale seminobile, si nobile, nu ractioneaza cu nimic, agrintul chiar are calitati antiseptice(dezinfectante) pe cand inoxul(fier) poate intra in reactie cu ceva de pe suprafata pielii sau sa transfere in sange si sa iti ofere o infectie de "toata frumusetea"