| SnYcK3rS a întrebat:

Sambata trecuta m-am epilat pe picioare cu bicul si de la genunchi in sus a aparut o iritatie care este si acum, mai diminuata fata de cum era in primele 2 zile

Dupa ce m-am epilat m-am dat cu spirt pentru a inchide porii

Cum as putea sa scap de iritatie dupa epilat?

Funda big grin

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ce ai facut tu inseamna ca te-ai ras, nu te-ai epilat.Nici nu stii sa faci diferenta.Acum iti apar iritatii.Trebuia sa te dai cu o crema nu cu spirt.

| BiancaDenisa a răspuns:

Iritatia apare daca bicul nu a fost tocmai pastrat in conditii sterile sau daca a mai fost folosit de altcineva.Te-as sfatui sa nu te mai epilezi cu bicul.Pe langa ca firul de par creste des si aspru, poate provoca si iritatii.Totusi daca continui asa, probabil pe la farmacii sau la magazine de cosmetica exista diferite solutii pentru iritatii.