| florentina_4253 a întrebat:

Sant insarcinata in 14 saptamani iar la analize mi-a iesit ca am
sifilis.Am refacut analizele iar rezultatele au fost:T.P.H.A
++POZITIV; VDRL-RPR-Cantitativ POZITIV; Titru 1/4, iar sotului NEGATIV la
ambele.Boala am avut-o acum 10 ani si am tratat-o cu moldamin, dar nu am
mai refacut analizele.Am fost ieri la doctor, iar dansa nu mi-a dat nici
un tratament, spunandu-mi ca ce mi-a aparut la analize sunt anticorpii pe
care i-a produs corpul si ca valorile sunt mici la mine fiind de1/4, iar
tratament se prescrie de la 8 in sus.Va rog mult dati-mi un
sfat.Analizele sunt intr-adevar bune? Fiind insarcinata mi-e frica sa nu-i
transmit ceva fatului.Multumesc mult.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Analizele sunt aparent bune, din pacate trebuie urmarite in dinamica. Nu e cazul sa faci deocamdata tratament si, oricum, pentru fat e prea tarziu. daca i-ai transmis boala, el se va naste oricum cu malformatii, indiferent ce faci tu acum. Spera ca sunt doar anticorpi, asa cum pare, dar nu ai cum sa stii pana nu repeti analizele peste vreo doua luni. Platesti inconstienta de a avea o boala atat de grava si a nu face analize INAINTE de sarcina.

| tiriboxi a răspuns:

Buna Florentina o solutie la problema ta ar fi sa consumi suc natural de noni tahitian pentru mai multe detalii contacteaza-ma prin e -mail la adresa tiriboxi@gmail.com

| ytalyanu a răspuns:

Nu are nici o legatura cu fatul, stai linistita