| antonella a întrebat:

Sunt insarcinata in 30 saptamani si in urma analizelor facute la inceputul sarcinii, mi-a iesit AgHbs - pozitiv. Am facut analize mai amanuntite, rezultatele fiind urmatoarele: PCR-HBM-MONITOR-10 copii/mc; Ag HBE-negativ, AcHep. D-negativ, AcHbe-pozitiv.Mentionez ca sotului meu analizele iau iesit bine, totul este negativ. Ce masuri de prevenire trebuiesc luate pentru a nu se transmite bebelusului? Trebuie sa imi procur imunoglobulina hepatect pentru a fi copilul vaccinat in primele ore?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa discuti cu ginecologul care iti va asista nasterea. In principiu, trebuie sa nasti prin cezariana si sa i se adminstreze copilului, in primele ore de la nastere vaccin. In plus, vaccineaza-ti sotul pentru a nu-l infecta si pe el.

6 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Parerea mea este ca, este necesar sa arati rezultatele la analizele pe care le-ai descris in intrebarea ta, la medicul ginicolog la care esti in evidenta si el o sa fie in masura sa-ti dea un sfat competent.

| mioara a răspuns:

Intra pe www. sfatul medicului. ro si vei gasi rasunsul dorit

| miky_5469 a răspuns:

Nu specifici toate analizele, cum ar fi un TGP, TGO, electroforeza pentru a stii daca esti purtatoare doar de AgHBs sau ai o hepatita cronica B! NU STIU sa iti spun exact ce trebuie sa faci dar te rog sa mergi la un medic infectionist pentru a vedea daca nu trebuie sa faci ceva acum cat esti insarcinata si ce va trebui sa faci dupa ce nasti! nu lasa sa treaca timpul pentru ca conteaza! ai grija de tine si o sa fie bine si pentru tine si pentru micut! vaccineaza-l si pe sotul tau pentru ca poti sa ii transmiti virusul! sanatate si sa fiti fericiti!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am aratat rezultatul analizelor medicului ginecolog, insa acesta a zis ca o sa faca exact ce ii zice medicul infectionist. Medicul infectionist a zis ca ar trebui facut vaccinul, insa nu am incredere... Daca virusul este inactiv, adica sunt doar purtatoare...trebuie facut vaccinul? Nu am voie sa alaptez? E foarte usor sa ne indopam cu pilule si sa ne vaccinam, dar toate au si repercursiuni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se gaseste la farmacia remedium dar se aduce numai prin comanda si costa 8oo roni

| antonella explică:

Am contactat un medic infectionist, el mi-a dat sa fac analizele enumerate mai sus. Eu nu stiu de cand am aceasta hepatita B, dar daca era sa ia, nu lua pana acum sotul meu? Mi s-a zis ca nu am voie sa nasc decat cu cezariana si nu am voie sa alaptez, iar in luna a 8-a de sarcina trebuie sa fac transaminazele sa vedem daca s-a modificat ceva. Ma gandeam ca daca viremia este totusi mica, trebuie sa vaccinez bebele si sa il alaptez artificial?