| anonim_4396 a întrebat:

Săptămâna trecută am căzut de pe bicicletă în timp ce mă deplasam pe un drum forestier din județ. M-am julit la toate degetele mâna dreaptă, rănit rău la degetul arătător mâna dreaptă deoarece, cel mai probabil m-am atins într-o piatră mică și atunci când mă uitasem prima dată am văzut gaură în deget. Apoi am tot tamponat cu un șervețel deoarece nu aveam nimic altceva la mine și rana s-a închis, cel puțin asta a dat să arate la început. Pe antebrațul stâng m-am julit rău, dar acum a făcut coajă și deja stă să cadă. Cat despre rana de la deget, ajuns acasă am făcut duș și curățat rana cu apa și săpun, apoi mers la farmacie și cumpărat bandaje sterile și fașă. Rivanol, tetraciclina oricum aveam. Am început să aplic cu tetraciclina sau rivanol și am continuat asa timp de 4 zile. După 4 zile starea ranii de la deget nu arata ca se îmbunătățește, mai mult era umflată și mereu era UMEDĂ și asta mă ingrijora. Alaltăieri seară am mers la serviciul primiri urgente ( UPU Brasov), făcut fișă și m-au trimis la "sutură" sau ceva de gen unde, cu o pensă, a încercat să desfacă rana ( pe viu, bleah... Mă ia cu leșin numai când îmi amintesc) să vadă dacă iese ceva de acolo, puroi. Însă nu a ieșit nimic și a zis ca probabil infecția este mai jos. M-au pansat la loc și m-au trimis să aștept afară pentru că, ziceau ei, vor să mă trimită să fac și o rază să vadă dacă nu am cumva degetul rupt, atinsă vreo articulație sau corp străin în interior. După două ore am ajuns la Radiologie unde am reușit să fac o rază, apoi am fost trimis să aștept din nou la sutură. După alte două ore de așteptat pentru că era foarte aglomerat, am intrat din nou în cabinet și mi s-a spus că nu e degetul rupt, nu există nici corp străin în interior, în schimb mi-au dat bandajul jos. Era deja alt medic, se schimbase și tura cât am așteptat la ușă. Mi s-a recomandat internarea în spital, am refuzat asta și semnat. Apoi mi s-a prescris o rețetă de Oxacilină Atb 500 mg și ibalgin și am reușit și eu sa plec. Bineînțeles, mi-a recomandat să merg la medicul de familie să îmi iau trimitere și apoi să merg în policlinica la medic plastician. Cică voi avea nevoie și de chirurgie plastica pentru că, am uitat să zic asta, că primul medic care m-a văzut a zis că voi avea nevoie și de chirurgie plastică. În jurul orei 19 am intrat în unitate, în jurul orei 23:55 am ieșit din unitate. Apoi am mers la farmacie unde mi-am luat tratamentul prescris și început să iau după cum mi s-a recomandat ( din 6 în 6 ore Oxacilină si câte una pe zi de Ibalgin). Dimineață am simțit că îmi pulsa rana, apoi seara când am vrut să îmi schimb bandajul era lipit de rană. De fel asta se intampla și înainte pentru că, după cum am spus, era mereu rana udă. Dar acum pansamentul era plin cu puroi. Stați liniștiti, nu am tras de pansament să îl desprind, am mers la baie și udat un pic cu apă rece să se înmoaie. Apoi am observat că juliturile de la celelalte degete încep să puroieze, oarecum curgea pe deget și nu s-a intamplat asta până să nu încep să iau Oxicilină, antibioticul prescris de medic. La una dintre răni am stors eu puroiul și clătit cu apă oxigenată, la alt deget am pansat și pe acela, apoi astăzi dimineață când am dat jos pansamentul m-am trezit și la acest deget cu pansament lipit de deget și concluzia : puroi, mult puroi.

Pentru degetul arătător chiar voi avea nevoie de chirurgie plastică? Și cam cât timp are nevoie o rană pentru a se cicatriza apoi a se închide? La mine mereu a fost rana uda, apoi am mers la urgente și după ce mi-a prescris rețetă, a început să scoată puroi și oarecum și-a schimbat și forma rănii pentru că, nu știu cum să explic... Însă înainte să merg la urgente avea o formă umflată un pic ieșit în afară. Pe mine mă lua cu amețeli numai atunci când umbla cu pensa, dar să mai merg și la plastician să mă coase?

Știu, a fost si vina mea. M-au certat și medicii și asistente și toți angajații de prin spitalul ăla. Ca de ce numai după 4 zile merg la ei? Dar na, prostia se plătește scump.
Și am văzut pe eMAG ceva spray FLAMOZIL pentru cicatrizarea /tratarea rănilor. Poate îmi spuneți dacă ma poate ajuta cu ceva.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Raducons a răspuns:

E bine, daca nu e rana mare pune sulutie, panseaza si se va vindeca intr-o saptamana

7 răspunsuri:
| Raducons a răspuns:

Nu te ajuta cu nimic, megi la medic chiar si privat ca sa coase ranile, se poate face la dermatologie sau chirurgie.In mod nomal trebuie sa treaca cu betadina si pansament si antibioticele de la medic. Daca sunt corpuri straine o sa doara rau Puroi nu se face degeaba, e ca la o unghie incarnata sau o teapa in deget.

| anonim_4396 explică (pentru Raducons):

După ce am cazut, m-am spălat intr-un pârâu care trece pe lângă acel forestier și poate să fie aceasta cauza la infecție. Rău nu pot spune că mă doare.

| anonim_4396 explică (pentru Raducons):

Și poate infecție sa fie din cauza ca eu în loc sa stau acasă sa îmi tratez rănile, m-am urcat pe bicicletă și făcut drumeții prin pădure, dealuri și câmpii. Praf și toate alea...

| Raducons a răspuns (pentru anonim_4396):

Acolo apa era curata, mai ales daca era curgatoare, poti sa bei si nu ai nimic

| Raducons a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca erau pansate ranile nu e asta cauza infectiei.Ranile deschise se infecteaza, trebuie sa mergi ca sa le cuase si o sa se vindece in catea zile.altfel te va durea o perioada.Se face anestezie doar nu esti porc iti dai seama, face anestezie locala si simti doar ca te gadila ceva

| anonim_4396 explică (pentru Raducons):

Iar soluția aia roșie cu care m-a dat la urgente e betadină? Merci ca mi-ai spus, am cautat și pe internet și acesta este. Chiar am vrut sa întreb la farmacii, dar nu știam cum se numește și în plus am crezut ca se găsește numai prin spitale. Betadină nu am, dar îmi aduce diseară cineva un pic de betadină. Apoi dacă mai am nevoie merg la farmacie. Iar corp străin nu am înauntru pentru ca nu a ieșit nimic la rază. S-au uitat chiar doi medici.

| Raducons a răspuns (pentru anonim_4396):

E bine, daca nu e rana mare pune sulutie, panseaza si se va vindeca intr-o saptamana

| conaltura09 a răspuns:

Contacteaza de urgenta un medic.