| Violetaviolet81 a întrebat:

Ajutati-ma cu cateva sfaturi, va rog... Este a 3-a luna cand iau anticonceptionale. Pe 4 iulie a fost ultima zi de menstruatie, pe 5 am luat prima pastila din blister, iar ieri 6 iulie AM UITAT SA O IAU si am avut si pe seara contact sexual neprotejat, azi, 7 iulie am luat pastila corespunzatoare zilei de azi. AR TREBUIE SA O IAU SI PE CEA DE IERI?
FIIND A DOUA ZI DUPA MENSTRUATIE NU CRED CA SE POATE DISCUTA DESPRE O VIITOARE SARCINA, NU?
SA AM GRIJA URMATOARELE 7 ZILE SA NU MAI AM CONTACT NEPROTEJAT?
Multumesc!

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Prima pastila de pe noul blister (al 3 lea sau al 4 lea) nu se administreaza in functie de terminarea menstruatiei ci intotdeauna in a 8-a zi de pauza sau a 29-a zi fata de prima pastila de pe blisterul anterior. Daca nu ai procedat astfel si ai uitat sa folosesti a 2-a pastila ar fi indicat sa discuti cu medicul care ti-a prescris pastilele AC. Probabilitatea de a se forma o sarcina este extrem de mica si in orice caz pentru siguranta deplina ar fi indicat sa folosesti o metoda suplimentara de protectie in urmatoarele 7 zile. Multa sanatate!

| Violetaviolet81 explică:

Da,asta am si facut, o metoda de protejare in plus pentru urmatoarele 7zile.
Dupa cele 7zile de pauza, am luat a opta zi pastila si a noua zi am omis, poate nu m.am exprimat bine.
Eu sunt in Anglia iar medicul meu este in Romania!
Multumesc pentru raspuns!

| Violetaviolet81 explică:

Da,asta am si facut, o metoda de protejare in plus pentru urmatoarele 7zile.
Dupa cele 7zile de pauza, am luat a opta zi pastila si a noua zi am omis, poate nu m-am exprimat bine.
Eu sunt in Anglia iar medicul meu este in Romania!
Multumesc pentru raspuns!