| anonim_4396 a întrebat:

Scrie in biblie ca daca te sinucizi ajungi in iad? Voi ce parere aveti? Si conteaza daca nu iti mai face slujba preotul?
Daca o persoana din semn de respect pentru Dumnezeu nu s-a sinucis si o tinut in el multi ani dar pana la urma o ajuns la capatul puterilor si se sinucide, Dumnezeu il trimite in iad? Oare daca exista acest Dumnezeu este unul razbunator chiar nu poate sa il ierte? Tot ce am scris este de fapt despre mine, ma gandesc serios sa imi pun capat fiindca nu mai pot lupta ..luptati voi daca puteti cu o depresie de 12 ani si temuta afectiune tulburare de personalitate schizoida si anxietate generalizata, eu nu mai pot. Familia nici nu imi este alaturi, toti ma judeca si imi spun sa merg la lucru dar eu nu pot sa merg nici pana la magazin ca tremur in ultimul hal mai ales ca nici bani de tratament nu am. Am niste dureri de cap ingrozitoare cred ca o sa devina cronic si durerea asta. Am ramas si fara prieteni, m-au tradat, erau prieteni cu mine doar ca aveam bani.
Singura chestie ar fi sa imi fac o iubita dar nu mai stiu sa socializez cum socializam odata... raspundeti-mi doar daca se ajunge in iad, nu vreau alte raspunsuri ca oricum mai devreme sau mai tarziu ma voi sinucide. Doar o minune ma mai poate salva, un miracol. Totusi o sa mai imi ofer o ultima sansa si o sa merg la biserica si o sa ma rog, cine stie poate Dumnezeu exista si ma va vindeca, poate am ideea asta cu sinuciderea ca se tine Satana dupa mine. Odata l-am visat de sarbatori si mi-a zis ceva dar nu am inteles ce mi-a zis si dupa o saptamana am trait iadul efectiv, o tinut cam 1 an, o gramada de probleme de sanatate am avut de la o saptamana dupa visul in care mi-a vorbit De abia de cateva luni incoace am scapat aproape de toate afectiunile, bolile mi s-au vindecat de la sine... doar cele psihice au ramas.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dumnezeu e greu de descris în simple cuvinte. El a lăsat pe pământ totul fara sens, El e singurul care da sensul tuturor lucrurilor. Poate multe ne depasesc pe noi oamenii, ne cufundam in probleme, dureri, și în primul rând neintelegeri. Daca ai avea o persoană langa tine, i-ai putea spune astea fara să mai scrii aici, tu cu siguranță te-ai simțit mai bine după ce te-ai eliberat spiritual, e o cale lungă spre a deveni "cel care ai fost". De fapt, e o cale lungă de a realiza că tu ești "același om", însă ai o suferință puternica. Pare ușor, nu? Câteva cuvinte, alte vorbe aruncate cu indiferența de oameni, totul parca e normal, doar câteva sentimente multiple care te frământă și gândul de a-ți pune capăt zilelor și întrebări la care cauți, dar nu găsești răspuns. Poate numa' lacrimile pe care le versi, nopți la rând, ii auzi pe toți, după cum ai spus, te trimit la munca dar ei nu înțeleg că abia poți să te mai tii pe picioare. "Bolile psihice" eu chiar nu le-aș numi boli. Ele sunt "lipsa de...". Fiecărui om îi lipsește ceva, chiar de unii au "totul" și nu conștientizează. Însă mulți sunt realiști, și suferă cu adevărul pe care îl poartă în cârcă. De ce realisti? Pentru că tu realizezi de toate avute (sufletești) dar nu le înțelegi. Nu te înțelegi nici pe tine, te amăgești, te minți, iar multi înțeleg timpul pierdut abia atunci când pășesc in pragul bătrâneții. Alții se împiedică, alții cad, unii nu ajung nici la el. Daca ar fi lumea asta mai buna? Daca fiecare om ar incerca, în parte, fara sa te judece, să te ajute te-ai vindeca. Așa uiți de tine, e ceva normal pentru oamenii ce au in suflet cald. Daca ar bate o rază de soare i-ar topi pe toți cei rai, iar pe cei buni i-ar încălzi, căci sunt reci din cauza celor rai. Fiecare suntem diferiți, dar asemănători, asa-i? Avem un lucru în comun, faptul că suntem diferiți. Îți dau bătăi de cap astfel de teorii ale traiului pe care îl ducem după noi. Ai diferite vise, gânduri înainte de culcare, cu care te trezești. Cum vine asta? Suferi și în somn? Probabil că au definiții, dovezi psihologice, dar nu le cunosc. Eu sunt un simplu om. Tu te temi că vei ajunge in iad, dar ce e iadul asta? Viața e o lupta cu moartea, sunt complet rivale. Înainte să vorbim despre iad, să mai discutăm despre viața. Tu aici nu trăiești doar pentru prieteni, familie, tu trăiești pentru tine. Nu-ți baga in cap că tu trăiești doar pentru ei, caci tu ai o iubire de sine chiar daca acum nu cunoști care o fi sentimentul asta. Cum găsești și motivele capătului, finalului, le găsești și pe cele de a trai. Nu acum, probabil că te înșeli. Le ai, uite, unul că nu vrei sa ajungi in iad e unul. Cum poți scăpa de atâtea ce te apasă? Cu Dumnezeu, el nu te va lăsa daca tu îl ții în suflet. Un duhovnic cu har, să nu ai in cap așa cum aveam și eu un timp că sunt doar preoți "hoți". Care vor doar bani. Sunt oameni cu har, el o sa te înțeleagă fara să te judece, du-te și spune-i tot ce ai pe suflet, Dumnezeu transmite prin noi toți mesaje pe care sa le transmitem la rândul nostru altor persoane, așa cum fac eu in momentul de față. Faptul că trăiești e un motiv de bucurie, fericire, depinde cum îl privești. Nu evita biserica, aici și-au găsit multi remediul. Unii au avut dependenta de droguri și fără centre de dezintoxicare au reușit să scape, cu ajutorul lui Dumnezeu. Asta nu înseamnă că dacă ai o boala fizica să nu te duci la spital. Dumnezeu e prezent acolo unde e omul, animalul, ființă, etc. Mereu. Noi trebuie să fim cei care îl vedem, ascultă aici, sunt mulți în situația ta, au fost mulți și ceea ce apreciez eu e că au reușit să se vindece. Tu ai putere, nu ți-o folosi pentru a ceda, foloseste-o atât cât poți să te duci într-un loc sfânt, iar prin rugăciune și iubire, credința în primul rând te vei regăsi. Căci te duci acolo cu credință, îl vei vedea pe Dumnezeu. Cum? In suflet, îl vei simți, dar nu renunta la darul său, căci ți-a oferit poate o ultimă șansă, daca o consideri, o simți în modul asta. Nu o rata, vei dobândi, vei simți noile frumuseți ale vieții daca crezi că poți. E greu, te înțeleg, îmi pare rău că nu pot fi langa tine să te țin de mână că să îți transmit mai puternic asta, dar sper că nu te vei lăsa. Ești un suflet sfant daca reușești să treci peste asta, nu uita, Dumnezeu îți dă cât poți să duci, El are încredere sigur în tine și se bazează. Indiferent de orice, nu te lasă baltă, tu ai șansa, capacitatea de a iubi, nu o pierde. Cât de greu ar fi, poți să mai îmi scrii. Dar elibereaza-te undeva, ești un om puternic odată ce treci prin astfel de stări. Pace omule, cu credință în suflet sa mergi înainte

68 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

Lăsând la o parte chestia cu religia care e wash brain, eu cred că după ce murim toți ajungem în același loc fie că am fost buni sau răi. Daca am fost rai sau buni pe pământ, de ce după moarte nu am primi un reset? Eu așa gândesc. Problema e că fiecare religie crede ceva despre moarte, oricum nimeni nu știe adevărul absolut asta e clar, poate ajungem într-un loc frumos, poate după moarte e doar întuneric și uitare...

| Feelmeunderyourskin a răspuns:

SINUCIDEREA ESTE CEL MAI MARE PACAT IAR EL NU POATE FI IERTAT! Daca omori pe cineva, suporti consecintele cat mai stai pe pamant, insa daca te sinucizi nu mai suporti decat consecintele iadului. Nu ai dreptul sa iei o viata, indiferent daca este sau nu a ta. Dumnezeu le da oamenilor atata cat ei pot duce si ii pune la incercare. Citeste pilda dreptului Iiov si vei vedea ca nici el nu s-a dat batut si Dumnezeu a fost in final acolo langa acesta

| RedNightmare a răspuns:

1. Nu suntem în 2000 ca sa ne mai fim Emo
2. Daca vroiai sa te sinucizi o făceai deja înainte sa te gandești sa publici intrebarea asta
3. Pe nimeni nul intereseaza lupta din interiorul tau, eram exact ca tine, dar e bine sa intelegi ca sa tuturor le e absolut paralel de gandurile tale suicidale
4. Chiar daca te-ai sinucide nu ai deveni decat humus)
5. Daca ești în depresie îți sugerez să asculți măcar un album de la Three Days Grace, totul iti va trece si vei intelege ca chiar daca ai anumite probleme, ele vor trece de la sine

| Depoka a răspuns:

Te rog, îndepărtează acest gând întunecat! Pentru orice problema exista o soluție! După furtuna apare și soarele. Roaga-te, iar El îți va răspunde. E păcatul suprem. El ti-a dat viață și tot El ti-o va lua, tu nu ai dreptul asupra acesteia, daca vrei sa-ti dau răspuns strict la ultima întrebare.

| Gabriel2424 a răspuns:

Da, asa se spune, poti cauta pe google, eu iti propun niste variante: cauta un psiholog, vorbeste cu un preot, gandeste-te si la lucrurile pozitive ale vietii, te sinucizi si ce rezolvi, nimic, parasesti lumea asta ca un laș, daca spui ca ai luptat mai lupta daca nu lupti nu castigi.Acum tu esti responsabil de ceea ce faci, dar eu zic ca ai decat o viața aici, ai multe lucruru pe care le poti face, nu o mai lungesc, ai de ales in a fi un luptator sau un laș.

| Nătărău a răspuns (pentru RobertMoon):

Eu unul nu vreau să ajung în acel rai cu "oamenii de bună credință" de pe Terra. Sînt sigur că aș fi mai fericit în acel iad.

| Amely21 a răspuns:

Să nu faci asta! Dumnezeu zice clar in Biblie, că e un păcat foarte mare. Dumnezeu ti-a dat viața și tu nu ai voie să ți-o iei! Gândeste-te că nu ești numai tu în această situație, trec mii și mii prin asta. Trebuie sa lupți, Dumnezeu nu îti dă niciodată să duci mai mult decât poți duce! EȘTI O PERSOANĂ PUTERNICĂ! Luptă!
Îți spun sincer, si eu trec printr-o perioadă foarte grea. dar nu e bine să renunțăm!
Gândeste-te bine la ce faci. scuze că îți spun, dar dacă îti pui capăt zilelor, nu poti ajunge în cer. După ce un om moare, nu se mai poate face nimic! Preotul nu îți poate spăla păcatele. Numai Dumnezeu! De aceea, după moarte toate sunt pierdute.
Dacă ai Biblia acasă, citeste te rog eu cartea IOV din Vechiul Testament! Iov într-o zi a pierdut toate! Averea, copii, casa, și a avut si lepră. si desi mulți îi ziceau să se omoare, el nu a făcut-o. Si Dumnezeu l-a vindecat, deoarece el a avut credință si nu si-a pus capăt zilelor. Dumnezeu i-a dat dublu, decat ce avea inainte!
ÎȚI DORESC MULTĂ PUTERE ÎN CONTINUARE!

| Plato a răspuns:

Sinuciderea cred ca face parte din pacatele de neiertat. Solutia nu este sa te sinucizi, niciodata.
Un lucru sa stii sigur: Dumnezeu nu iti da niciodata mai mult decat poti duce. Daca ai un necaz, fii sigur ca poti sa-i faci fata. Cum iti da necazul, iti da si puterea sa-i faci fata. Doar accepta-L, roaga-te Lui, cere-I ajutorul, inchina-te Lui, ai incredere deplina in El!
Dumnezeu da cele mai grele lupte celor mai bravi soldati ai lui. El te iubeste, nu-ti vrea raul, iar daca treci printr-un necaz, exista un motiv, uneori il intelegem, alteori nu, insa e important sa nu ne indoim niciodata de maretia lui Dumnezeu.

Nu mai vorbi, nici macar in gluma, despre suicid. Nu este o solutie, sub nicio forma. Apeleaza la un psiholog, la un preot, la un psihiatru (psihiatrul nu e doar pentru nebuni), ca Dumnezeu lucreaza prin oameni!

| Amely21 a răspuns (pentru RobertMoon):

Există iad, acolo merg oamenii care au refuzat sa facă binele, si nu am respectat poruncile lui Dumnezeu. În cer ajung cei care s-au straduit să trăiască o viață curată și pe placul lui Dumnezeu.

| Amely21 a răspuns (pentru Feelmeunderyourskin):

Așa zic și eu! Ai, foarte mare dreptate!

| RobertMoon a răspuns (pentru Nătărău):

Și eu la fel, dar eu nu cred nici în rai nici în iad, asta e o invenție a religiei penreu a manipula naivii sa o slujească. As vrea sa fiu intr-un loc unde as putea sa zbor sau să fac orice chestie vreau fara să mă rănesc de exemplulaughing

| RobertMoon a răspuns (pentru Amely21):

Eu nu cred in Dumnezeu, eu cred în știință. Dar dacă nu cred asta nu înseamnă că sunt vreun criminal sau că fac rele, doar pentru că ma duc într-un loc rău după ce mor.

| Nătărău a răspuns:

Nu există nici un Dumnezeus dincolo de viață. Totul e aici și tot ce avem sîntem noi. Cine spune altfel e un mincinos.

| BlueButterfly97 a răspuns:

Și eu am suferit de aceleași chestii ca tine timp de 5 ani și mă gândeam uneori să mă sinucid pentru că nu mai suportam dar tocmai frica de a ajunge în iad nu m-a lăsat. M-am rugat de multe ori la Dumnezeu să mă scape și El a făcut-o, acum mă bucur foarte mult că nu m-am sinucis chiar dacă asta părea singura soluție. Te încurajez să citești Biblia, acolo găsești multe răspunsuri la întrebările și frământările tale. Dacă îl cauți pe Dumnezeu cu adevărat, El se va lăsa găsit de tine. Să nu mergi la popi că s-ar putea să te încurce mai mult. Citește tu singur Biblia și apoi mergi la o biserică care corespunde cu ce scrie în Biblie. Biblia îl prezintă pe Dumnezeu exact așa cum este El.

| Nătărău a răspuns (pentru RobertMoon):

"Cred în știință" e un oximoron. Fie Știi fie nu știi, adică crezi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Amely21):

Da asa imi spun si mie unii din familie sa ma omor odata ca nu mai exista vindecare in caz meu nu are rost sa o lungesc. Iti multumesc frumos pentru mesaj happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Plato):

Mersi frumos. Da ai mare dreptate foarte bun raspunsul tau.

| Nătărău a răspuns:

Un pas important ar fi să arunci în rîu tot ce are legătură cu religiile, pentru că gîndurile acelea te fac să fi și mai psihotic. Inclusiv termenii gramaticali asociați cu religiile trebuie omorîți definitiv.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Există soluție să îți resetezi creierul. Scrie-mi în privat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Feelmeunderyourskin):

Din pacate ai dreptate sper totusi ca o sa mai rezist, sunt izolat complet de societate.

| denisamaria2002 a răspuns:

Dragul meu,imi pare f rau pentru ce ti se intampla. Faptul ca bolile si afectiunile s au dus pe apa sambetei,e un semn de la Dumnezeu,ca trebuie sa mai lupti! Te asigur! Depresia si anxietatea asta vin de la ceva,ai nevoie de un psiholog,sa faci terapie si usor usor,o sa te vindeci! Si da, AJUNGI IN IAD, DZEU TI A DAT VIATA, DOAR EL TI O IA!
si un sfat, caci si mie mi s-a intamplat, poate cineva ti a facur vraji(farmece). Cati ani ai?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru BlueButterfly97):

Mersi, deci avem ceva in comun.da o sa citesc ca stau pe dulap degeaba de atata timp.

| Amely21 a răspuns (pentru anonim_4396):

Să nu faci asta, te rog. Fi o persoană puternică! happy
Sinuciderea este alegerea celor slabi. Cei tari se confruntă cu provocările viitorului, mergând prin credinţă şi puterea lui Dumnezeu. Îți doresc ca Dumnezeu să îti dea multă sănătate și să te binecuvinteze! Să știi că Dumnezeu face minuni, atunci când ai credință!
Ps: Citește cartea Iov, atunci când ai timp

| SEMIHA a răspuns:

Ceea ce scriu unii oameni aici, este doar o empatie artificială! Nu pot spune că înțeleg ce simți acum, dar știu cât este de greu să fi bolnav sau să nu ai pe nimeni alături în momente de cumpănă.

O persoană dragă mie suferă de schizofrenie. Este de 12 ani sub un tratament ce provine din străinătate, iar el locuiește în România. De asemenea el nu poate lucra, nu are voie să facă efort deloc, altfel intră într-o criză, tremură și aude voci, spune că se sinucide el, ori că face rău altcuiva.

Când ai spus că ai tăi te trimit la muncă, mi-ai amintit de cazul acesta pe care ți l-am povestit. Este vorba de un bărbat în toată firea, însă uite că boala nu îi permite să lucreze. Datorită tratamentului, se comportă si pare a fi un om sanatos 100%.

La fel și tu, ai nevoie de multă liniște și înțelegere. Nu înțeleg de ce familia ta nu îți este aproape, poate că ei nu realizează gravitatea situației. Ce am putea să îți spunem noi? Dacă tu vrei să te sinucizi, crezi că noi te putem oprii scriind aici mesaje? Oare?

Totul ține de tine. E o boală psihică, pe care trebuie să o tratezi urgent. Nu mai e cazul să vorbim despre religie aici, tu ai nevoie de tratament, să te faci bine. Îți recomand să faci asta în străinătate dacă îți permiți.

| Simpatic a răspuns:

Salut, nu esti singurul chinuit de aceste boli, nici primul si nici ultimul. Eu am tot vorbit despre problema mea cu depresia, utilizatorii activi o stiu si nu are rost sa continui.
Daca nu simti o ameliorare inseamna ca nu ti-a fost pus un diagnostic corect si nici nu te tii de tratament!
Cred ca aceste boli de cap aparute din senin cum este si cazaul meu au si o latura spirituala, cine nu crede sa nu se bage aiurea in discutie. Deci e foarte bine ca doresti sa mergi si la preot dar si la psiholog.
Din cate stiu problemele grave de cap cu este schizofrenia are tratament gratuit, am un cunoscut care primeste nu stiu ce injectie 1 data pe luna si injectia aia costa circa 1700 de lei, fiind 90 la suta decontata de casa de asigurari, mentionez ca nu stiu ce problema la cap are adica ce diagnostic dar omul este bolnav rau, in schimb nu a spus niciodata in viata lui ca se sinucide!
De ce ai vrea sa te sinucizi? cum spuneam si eu si multi alti tineri suntem chinuiti de depresie, asa si? Cand te plangi mai rau iti faci, capul sus si fii BARBAT!
Nu am auzit pe niciun paralizat in scaunul cu rotile sa spuna ca vrea sa moara, dar tu care te poti misca!
Pune mana si lupta-te pentru viata ta, nu ai motive de suicid, inca nu ai trecut prin lucuri foarte grele, sa vezi cum este sa iti moara parinti, copii ...pe tine te-au uitat niste prieteni? pai prieteni adevarati in ziua de azi nici nu prea mai exista.
Toti cu care mancam impreuna si faceam fel si fel de chestii acum se cearta intre ei si ma urasc in sine, as asi? sa imi pun eu capat zilelor pentru asta? NU.
Cu jobul la fel, nu ai un job, asa si? sunt atatia proxeneti care nu au un job, abia astept sa-i vad cand va inceta si cu prostitutia sa vad ce fac atunci nemernicii astia!
E bine sa ai un servici? E foarte bine, dar o sa il obtii cand te pui pe picioare, acum nu esti pregatit de servici, fa-te putin mai bine si iti vei gasi si munca.
Faptul ca vrei sa te sinucizi si intrebi daca Biblia spune sau nu este oarecum o ipocrizie, e ca si cum as vrea sa sparg o banca dar ma intreb ce ar zice legea daca as face acest lucru, ori o fac ca am nevoie ori stau linistit daca imi este frica de repercusiuni.
Biblia nu spune in fapt ca suicidul se pedepseste pentru ca nu sunt in biblie evenimente de acestea dar Biblia spune printre altele caci omul este facut dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu...trupul este templul omului... daca te sinucizi este singurul lucru pe care DUMNEZEU nu il va ierta, prin logica, pana si criminali din Biblie primesc iertarea lui Dumnezeu dupa ce s-au cait pentru faptele lor...nu multi stiu dar dupa ce Cain il ucide pe Abel, Dzeu ii spune lui Cain ca acesta nu va pati nimic pe Pamant cat va trai, caci niciun om si nicio fiara nu se vor atinge de el. Asta pentru ca Cain dupa ce a facut ce a facut s-a inspaimantat si i-a fost tare frica ca Dumnezeu se va razbuna pe el.
Deci din punct de vedere religios cel mai mare pacat (Desi nu este pomenit in cele 10 porunci!) ramane SUICIDUL, pentru ca e ca si cum l-ai umili pe Dumnezeu... uiti un lucru viata este un DAR nu un privilegiu, nu iti bate joc de darul acesta RAR. Unii care sufera de boli terminare ar da tone de aur numai sa mai poata trai o clipa! Tu nu ai nimic atat de grav in viata ta incat sa numai poti. Lupta si ai sa vezi ca intr-o zi o sa razi ca te-ai putut gandi la asa ceva.
Tu doar ai nevoie de ajutor caci suferi de o boala care-ti joaca feste, esti intr-un labirint al mintii, cand vei scapa din acel labirint asa cum a facut-o Tezeu din labirintul Minotaurului, vei fi alt om. Citeste Biblia incepand cu Noul Testament si vei vedea cat de placuta este, o sa vezi si schimbarile ce vor urma in viata ta. Apuca-te de un tratament si urmeaza-l cu strictete, nu bea niciodata alcool, nu fuma si nu cauta sa te certi cu nimeni ...pentru ca la o boala a creierului acestea nu vor face decat sa agaveze situatia.
Faptul ca l-ai visat pe satan, poate arata si faptul ca acesta vrea sa puna stapanire pe tine, fiecare suflet castigat de diavol este o palma (in sinea lui satan) pentru Dzeu, de aceea el vrea ca tu, eu si multi multi altii sa ne sinucidem ca sa facem parte din oastea lui.
Fii barbat capul sus si lupta! viata nu a fost niciodata ROZ, roz a fost o minciuna, viata este alb si negru dar nu neaparat GRI.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc m-a emotionat mesaju tau. o sa tin cont de asta mersi frumos :*:*

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru denisamaria2002):

28 am. Da ma blestemat maicamea ca am fost violent cu ea. Cred ca si merit tot ce mi se intampla.
Ea cred ca cunostea si niste vrajitoare dar nu stiu daca ar fi in stare sa imi faca vraji.am mai avut un frate care era destept dar o stat cu o tiganca si femeia aia sa razbunat pe el si eu facut vraji ..sa ales cu o schizofrenie de toata regula. avea impresia ca cineva are o papusa cu el si ii baga ace il inteapa ii frige organele, mereu avea impresia ca cineva vrea sa il omoare si chestii de astea sa afundat in alcool si intr-un final o murit. Dar si eu am impresia ca mi s-a facut vraji. interesant raspunsul tau sti tu ce sti

| IoanaFrancesca a răspuns (pentru anonim_4396):

Sper din suflet sa te fi putut ajuta! Cât despre vrăji (că am citit răspunsul tău la alta persoana) cât nu crezi că se pot întâmpla, nu se lipesc de tine. Găsești speranță, iubire în credință prin Dumnezeu, iar mama ta, in cazul in care inca e supărată in sufletul ei pe tine, te poate ierta! Ce scriu e ceea ce simt, tine capul sus, privirea în pământ, dar pe Dumnezeu în interior! El e singurul ce ne poate arunca un echilibru în viața

| Simpatic a răspuns (pentru SEMIHA):

Nu toti sunt ipocriti asa cum afirmi, unii chiar avem boli psihice dar ghici ce le disimulam si nimeni nu-si da seama.
A se vedea superbul film A beautiful mind ca sa intelegi ca sunt oameni cu grave probleme mintale care se descurca in viata, chiar daca acela este doar un film...
Pe de alta parte nu e rau nici sa empatizei, mai rau este sa treci NEPASATOR!

| Simpatic a răspuns (pentru Nătărău):

...dar tu prin autodefinitie esti natarau...