| blablabla4 a întrebat:

Se elibereaza in farmacii pastile avortive fara reteta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu! Pastilele avortive se prescriu numai de medic dupa un control medical si se iau numai in prezenta unui medic, ca in caz de se intampla ceva, sa primesti ajutor de urgenta.
De altfel sunt clinici private unde te poti interna si sta 2-3 zile, pana avortezi si apoi esti in siguranta.

| mihai69 a răspuns:

Nu.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Daca te referi la pastile dupa ce sarcina a debutat, nu, nu se elibereaza fara reteta dar te sfatuiesc sa incerci sa vorbesti cu mama ta despre asta. Chiar daca s-a intamplat acest lucru, nu lasa timpul sa treaca, sa nu mai poti face avort. Vorbeste cu ea neaparat ca sa te poata ajuta sa rezolvi problema. Daca nu, in cel mai rau caz, mergi la medicul de familie daca ai incredere, spune-i ce s-a intamplat si poate te ajuta, ori cauta un medic la o clinica privata.

| Nirvanaaa a răspuns:

Doar pe baza unei rețete prescrise de medic.