| oceanoflove a întrebat:

Se fac radiografii pe toata talpa piciorului si nu doar pe zona calcaiului? Ma doare pe toata talpa si nu doar in zona calcaiului. I-am spus acest lucru medicului dar a dat sa fac radiografie doar pe zona calcaiului

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca asa ti-a spus asa faci.
Posibil ca problema sa fie de la călcâi dar durerea sa se intinda pe toata talpa.

| fantomita21 a răspuns:

Salut!
În general, radiografiile de la nivelul piciorului pot fi făcute pentru a evalua orice problemă la nivelul oaselor sau a articulațiilor. În cazul în care aveți dureri pe toată talpa piciorului, este posibil ca problema să nu fie limitată doar la zona calcaiului. În astfel de cazuri, radiografiile ar trebui să acopere întreaga talpă a piciorului pentru a ajuta la identificarea oricărei probleme la nivelul altor oase sau articulații.
Este important să discutați cu medicul dumneavoastră și să-i explicați mai în detaliu durerea pe care o simțiți pe toată talpa piciorului. Medicul ar trebui să vă ofere o explicație clară privind de ce recomandă o radiografie doar pentru zona calcaiului. Dacă aveți îndoieli sau aveți nevoie de o evaluare mai amănunțită a problemelor piciorului, puteți cere o opinie suplimentară de la un alt medic sau puteți cere medicului dumneavoastră să vă trimită la un specialist în ortopedie sau podiatrie.
Sper ca am fost de ajutor,
o zi bunã iti doresc.