| alex495 a întrebat:

M am angajat proaspat la o firma unde trebuie sa stau intre 6 si 10 ore in picioare ( intr-un loc fix, nu ma deplasez mult pe zi). Ma doare foartw rau talpa piciorului in zona calcaiului, mi ati putea da cateva sfaturi de a preveni durerea asta sau ceva sa amelorieze durerea pe parcursul zilei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Te vei obișnui in timp. Așa a fost la mine, dureri de spate din cauză că stau numai în picioare și prea multă mișcare nu fac. Tot ce aș putea să-ți recomand e ca in fiecare seară să faci bai reci la picioare și să te ungi cu o cremă masând pe locul dureros. Ți-ai putea cumpăra niste încălțăminte in care sa te simți bine la muncă, are un rol foarte important și cu ceea ce ne încălțăm.

| alex495 explică (pentru MihaelaDart):

Nu ma doare spatele si ma doare tare calcaiul doar. In rest incaltamintea e comoda, poate talpa nu e foarte groasa, cred ca asta ar fi problema nu stiu

| MihaelaDart a răspuns (pentru alex495):

Ți-am spus în cazul meu, stând mai multe ore in picioare, pe mine mă doare spatele. Te-am sfătuit in legătură cu ceea ce poți să faci la călcâie. Dacă ai fi citit cu atenție ți-ai fi dat seama happy
Îți trebuie un pantof medicinal, eu de când cu aceasta munca, mi-am schimbat 4 perechi de încălțăminte până acum, până am optat pe ceva ușor, deși eu am ales cu talpa mai subțire și care se modelează perfect pe picior. 8 ore duc cu brio fara sa mi se umfle picioarele.
Mergi la Deichmann și alege niste pantofi medicinali nu-i musai sa fie închiși, poți să optezi și pe ceva deschis (cu o baretă la spate) că să-ți respire piciorul.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Iti recomanda niste incaltaminte de la skechers cu talpa de silicon

| BuLaNNNeL a răspuns:

Bucura-te, altii stau 12-13 ore, 7/7 aplecati la capsuni laughing.

| alex495 explică (pentru BuLaNNNeL):

Da, dar castiga pe masura.