Abh
| Abh a întrebat:

Se incrimineaza tot mai mult medicii stomatologi in infectarea oamenilor cu virusul hepatitei C. Mie personal, a ajuns sa-mi fie frica sa ma mai duc la stomatolog.Am vazut prea multe persoane bolnave de hepatita C care habar nu aveau de unde au contactat-o. Voi ce parere aveti despre modalitatea asta de raspandire a hepatitei C?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din pacate este reala si greu de inlaturat la stomatologie, unde nu chiar toate instrumentele pot fi de unica folosinta.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Anelaubed, exista numai vaccin impotriva hepatitei b. Nicaieri in lume nu exista vaccin impotriva hepatitei C.

Abh
| Abh explică:

Dar exista un pseudo-tratament cu peg-interferon+ribavirina, poate la asta s-a referit anelaubed. Din pacate costa mai mult decat un om normal isi permite, de la stat se da doar daca impingi ceva sa ajungi pe liste sau daca ti-e deja afectat ficatul, ma rog, sunt multe criterii ca sa ajungi pe listele alea. Mai are si niste efecte secundare care te pot lasa fara sistem imunitar. Cand am fost eu in tema, acum vreo 2-3 ani, doar undeva sub 10 persoane din judetul Maramures au ajuns pe liste in acel an, cand se estimeaza ca in Romania cam un milion de persoane sunt infectate.
Si Fury ar trebui sa-si refaca regulat analizele deoarece se crede ca virusul ramane in celule si poate reveni oricand. E o explicatie la faptul ca unii pacienti s-au reinfectat in cativa ani dupa ce la inceput testele aratau ca nu mai au virusul in sange.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Exista vaccin impotriva hepatitei C.Eu l-am facut prin 2000, dar am uitat cum il cheama.Si nu numai la stomatolog este periculos, ca acolo de bine de rau se sterilizeaza instrumentarul, dar la manichurista...este boala curata daca iti tai cuticulele cu sculele lor!
Fac o corectura, vaccinul este impotriva hepatitei B si se numeste Engerix B.

| Arthur a răspuns:

E perfect adevărat, dar să nu uităm şi de o altă sursă posibilă : frizeriile unde un prieten de-al meu a contractat o boală urâtă de piele.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Este eficienta. Trebuie ceva mai multa atentie in prevenirea problemelor dentare, dar cand ai o problema trebuie sa o rezolvi. Daca ai un dentist la care mergi regulat ii spui despre teama ta si va cauta sa te linisteasca si sa evite riscurile pe cat posibil. Probabil in curand apare si vaccinul, se pare ca problema nu e doar in Romania.

| zxsds a răspuns:

Abh, probabil ca este ofarte raspandita in cabinetele de stat, unde se duc tot felul de oamenii si unde medicii au cam devenit plictisiti de rutina.
Parerea mea!

| Fury a răspuns:

Din pacate este real. Chiar eu personal am contacta virusul asta de la stomatolog. Am avut noroc ca nu avea un grad de virusare mare si am scapat ca prin urechea acului. Whew!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si in ginecologie se poate contacta. Eu am contactat o candidoza in modul asta de care nu pot scapa nici acum crying