| MyNameisEduard a întrebat:

Se întâmplă câteodată să tremur puțin,să-mi bată imima rapid și să ma simt rău când stau în picioare,din ce cauză ar putea fi? Nu beau cafele,energizante sau altele, doar apă.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mereu o sa îmi facă plăcere să ajut pe tema asta nu e nici o problema fiindcă înteleg foarte bine că și eu trec prin așa ceva,nu e ok niciodată să râzi de un om cu astfel de probleme viața e foarte imprevizibila și nu de știe niciodată,nici eu nu mi as fi imaginat vreodată că o să am așa probleme,de aia nu e bine sa fi superficial și să judeci,etichetezi un om,că viața nu iartă pe nimeni,și cel mai puternic poate ceda și avea probleme,important este te ridici nu că ești căzut la pământ că la toți le vine randul,majoritatea se ridică nu se complac și nu se plâng acționează. La început e mai ușoară,dar cu timpul îți poate afecta grav viața și relațiile sociale,nu se va pune problema că vor fugi oamenii de tine,singurul care fuge ești tot tu,fugi de fapt de tine însuti,tu ești cel mai aprig dușman al tău că te autosabotezi îți impui tu și *** foarte multe limite și așa apar și insecuritățile,de la insecurități apare frica,de la devalorizare,și în final anxietatea,când devine o patologie atunci e nasol că stări anxioase in diferite contexte foarte multi au dar patologia e deja o boala,o tulburare,anxietate a devenit cronică și atunci e foarte greu de tratat,mai ales asta sociala asta este cea mai gravă dintre toate,asta te chinuie cel mai mult.
E mai bine să tratezi din pripa decât tardiv, când e prea târziu. Și da, se poate mult mai rău decât atât, asta e abia începutul, o anxietate cronică poate avea 150 de simptome,ești lovit din toate direcțiile e ca o ambuscada. Pe TPU și discuțiile online nu o sa te ajute prea mult,relațiile Astra virtuale,trebuie să ieși singur din zona de confort chiar daca e foarte greu și nu și susținere,trebuie sa te vezi cu omul face to face să acționezi chiar în situațiile care te fac cel mai mult sa te simți incorfotabil,sa te expui, e singura șansă să scapi de anxietate, dar e foarte greu te înțeleg, dar e bine sa nu amâni, așa am amânat eu și sunt într-o situație foarte dificila.
La 17 ani o poți elimina complet daca acționezi la timp

7 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Bea apa minerala carbogazoasa
Vezi ca apa minerala este un medicament
Trebuie sa o alternezi cu diverse apae de la diverse surse.pt ca poate una iti face rau
Inafara de asta tu trebuie sa ai multe tipuri de minerale diferite nu doar o singura mancare teebuie sa si un meniu cat mai diversificat.

Bea mai multa spa si fa sport

Nu mai dormi cu capul sub geamul ala in curent

Nu mai sta in camere cu aer conditionat

Poti sa bei 100 grame de vișinată naturală facută de tine arunci cad iti e rau.

Mergi la o farmacie acum sa iti masoare tensiunea cand iti e bine

Da o spaga la o farmacie sa iri masoare si glicemia acum cand iți e bine

Mai da o spaga la acea farmacie sa iri masoare si oxigenarea sângelui acum când iti e bine

Scriele pe hârtie

Apoi mergi din nou când iti e rau sa iți măsoare glicemia
Oxigenarea sângelui
Si tensiunea

Daca nu iti trece cu sport si schimbarea frecventa a apelor minerale si putina vișinată naturală gen 50 mililitri nu mai mult

Atunci mergi la un psihiatru sau neurolog sau neurolog si psihiatru sau neuro chirurg

Ăștia sunt cei mai in măsură sa isi dea seama ce ai.

Stiu cum e si eu am exact ceea ce pățești tu acum
Din cauza ca am dormit cu capul in curent in crantina
Pandemie
Am avut multe steesuri
Ppateam chirie mare mancarea foarte scumpa intr-o tara aiurea si toate lucrurile astea sau strans.

Dar mi-a trecut intr-un an de zile
Cu soare in România cu mare cu înot cu femei frumoase

Nu te mai lupta pentru bani
Ci trăiește i viata așa
Doar sa ai o femeie
Sa ai ce sa bei si ce sa mănânci si inde sa locuiești
Pt ca stresurile iti sparg vase de sânge la creier

Până si femeii trebuie sa ii dai un papucii daca este un vampir energetic

Nu ai nevoie de ea

Mai bine mergi si iti pierzi nopțile prin cluburi cu Jazz blues Folk rock
Sunt si femei normale
Au 100Kg dar barimi nu te mai stresează la neuron

Daca ai casa ta poti sa scrii mare pe ușă

CASA E AMEA UȘA E ATA!

nu te da peste cap sa faci masina BMW ia un toco

Daca te vrea cu mariz bine daca nu sa se duca la măsa!

Nu munci pentru altele

Nu da nimic aur masini chesrii de valoare sa se ducă la muncă

Tu ii poti oferi doar mâncare si cazare moca

Pt restul sa se duca sa muncească

Sa vezi ce viața frumoasă o să ai

Si o sa ai si bani ca intr-o zi mergând tu sa muncesti asa maxim 3. ore./ zi

O sa iti vina o idee geniala

Nu munci mai mult de 3 ore / zi

Iti ajunge

Viata nu e făcută ca sa muncești 8 ore / zi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E de la anxietate,trebuie sa te expui mereu,sa schimbi mediul,trebuie sa ai stimuli in permanenta în anxietate,sa nu stai in casă,cu cât stai mai mult in casă și îți faci iluzia că ești în siguranță cu atât te pregătești mai mult pentru anxietate,pentru că anxietatea este schimbarea imprevizibila in contrast cu mediul sigur.
Trebuie sa te expui mereu,și să nu anticipezi frica,eșecul, sa nu îți fie teama de necunoscut,de neprevăzut,sa nu asociezi starea precedenta cu cea viitoare în aceleași împrejurimi /contexte.
Anxietatea are la baza doar frici, dar sunt fictive, ireale, nejustificate.
Daca psihicul suferă și fizicul o va face drept și prin urmare apare tremurul fiindcă psihicul și fizicul sunt in tandem, suferă psihicul suferă și fizicul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu ești tipul din poza? Daca ai anxietate mergi la un psiholog sau psihiatru,tu pari sa ceri mai mult atenție,nu știu dacă chiar ai astfel de probleme,noi nu te putem ajuta,uneori nici cei mai buni doctori cu cel mai "eficient" tratament anxiolitic nu te poate ajuta daca ai anxietate cronică ( tulburare anxioasa,sau fobie sociala ) foarte foarte greu o poți trata,de vindecat deja vorbim de cazuri rare,uneori chiar și după vindecare daca ai avut o anxietate urâtă ramai cu sechele toată viața indiferent cate tratamente iei,alea efectul îl va diminua a anxietății,dar tot psihoterapia ajuta mai mult înlătură cauza, doar daca anxietatea te face sa devii nefuncțional social atunci poți apela la psihiatru și tratament anxiolitic fiindcă îți distruge viața socială, nu știu ce probleme ai dar nu te lua după ăștia că habar nu au, eu am studiat mult anxietatea și trăiesc cu o anxietate care te rupe când ieși afară și știu despre ce vorbesc. La început simptomele sunt mai ușoare, dar netratata te face praf atât de rău se poate agrava că nici până la magazin nu mai poți să ieși și magazinul de exemplu e la 70 de metri de casa ta. Daca chiar ai anxietate,simți o frica nejustificata oribila mergi la doctor nu te lua după ăștia cu apa și magneziu,că o să te după daca a început așa prin tremur,mai târziu mai rău o sa tremuri,o sa tremuri din toate încheieturile și capul o sa îți tremure nu o sa mai poți controla tremurul ăla in public sub nici o forma.
Mă lupt cu o anxietate care iar distruge viața oricărui user de aici,și foarte greu îi fac fata chiar și cu tratament,fara tratament e horror,ți-o spune unul care și profesorilor le inspira frica așa de rău și bătăuș eram când eram mic. Trateaz-o că o să îți distruge viața,acum se manifesta așa dar peste câțiva ani nu o sa mai ai ce sa faci,noi avem doctori foarte slabi pregătiți,tratează acum cat nu e așa de severa. Este destul de greu sa scapi de anxietate într-un popor de cocalari ca Românii și Țiganii,nu e o Țară cu oameni civilizați,oricând poți avea probleme cu un gunoi sau un altul,tu daca o sa pățești ceva rău gen un șoc emoțional,stres posttraumatic, sau sa fi bătut rău, abuzat psihic anxietatea asta se va agrava foarte rau, trăim într-o Țară de handicapați in care omul bun e considerat prost și luat de oaie, mai bine te duci într-o Țară mai civilizata daca chiar ai anxietate și te simți nașpa.

| MyNameisEduard explică (pentru anonim_4396):

Nu,nu sunt eu cel din poza, e Sonny Moore aka Skrillex(regele dubstep-ului).Si înțeleg ce spui, am 17 ani dacă te întrebi, într-adevăr mă ingrijorez mult si am multe frici, am simptomele anxietății sociale.Nu vreau sa fiu cel mai sociabil om si nu mă deranjează asta,doar îmi lipsește atenția și afecțiunea cuiva(dacă mă înțelegi), asta e tot ce mi-aș putea dori acum. Știu în ce țară trăim și eu sunt total diferit de majoritatea oamenilor de aici, mă mai ajută să vorbesc cu niște prieteni online, și in august o sa ies si cu prietenul meu cel mai bun când vine în țară, poate nu o să mai am așa des stări din astea.Pe viitor poate o să merg si la un psoholog chiar dacă mi-e frică, îți mulțumesc că îți faci timp să îmi raspunzi la întrebări happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru MyNameisEduard):

Mereu o sa îmi facă plăcere să ajut pe tema asta nu e nici o problema fiindcă înteleg foarte bine că și eu trec prin așa ceva,nu e ok niciodată să râzi de un om cu astfel de probleme viața e foarte imprevizibila și nu de știe niciodată,nici eu nu mi as fi imaginat vreodată că o să am așa probleme,de aia nu e bine sa fi superficial și să judeci,etichetezi un om,că viața nu iartă pe nimeni,și cel mai puternic poate ceda și avea probleme,important este te ridici nu că ești căzut la pământ că la toți le vine randul,majoritatea se ridică nu se complac și nu se plâng acționează. La început e mai ușoară,dar cu timpul îți poate afecta grav viața și relațiile sociale,nu se va pune problema că vor fugi oamenii de tine,singurul care fuge ești tot tu,fugi de fapt de tine însuti,tu ești cel mai aprig dușman al tău că te autosabotezi îți impui tu și *** foarte multe limite și așa apar și insecuritățile,de la insecurități apare frica,de la devalorizare,și în final anxietatea,când devine o patologie atunci e nasol că stări anxioase in diferite contexte foarte multi au dar patologia e deja o boala,o tulburare,anxietate a devenit cronică și atunci e foarte greu de tratat,mai ales asta sociala asta este cea mai gravă dintre toate,asta te chinuie cel mai mult.
E mai bine să tratezi din pripa decât tardiv, când e prea târziu. Și da, se poate mult mai rău decât atât, asta e abia începutul, o anxietate cronică poate avea 150 de simptome,ești lovit din toate direcțiile e ca o ambuscada. Pe TPU și discuțiile online nu o sa te ajute prea mult,relațiile Astra virtuale,trebuie să ieși singur din zona de confort chiar daca e foarte greu și nu și susținere,trebuie sa te vezi cu omul face to face să acționezi chiar în situațiile care te fac cel mai mult sa te simți incorfotabil,sa te expui, e singura șansă să scapi de anxietate, dar e foarte greu te înțeleg, dar e bine sa nu amâni, așa am amânat eu și sunt într-o situație foarte dificila.
La 17 ani o poți elimina complet daca acționezi la timp

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Puneți poza cu tine,asta e primul pas care îl poți face pentru a elimina o frica, mâine elimina alta frica, poimâine alta de care nu aveai curaj, și tot așa încet încet eliminând cate o frica, ceva ce îți produce o emoție negativă te poate ajuta în anxietate

| DigitalSoul a răspuns:

Lipsa de fier sau magneziu, fa cateva analize la o clinica buna. Evita regina maria sau medlife! Succes

| korsso a răspuns:

Probleme de genul am avut si eu, am fost la controale etc... si mi s-a spus ca sunt sanatos, desemena mi s-a dat un sfat sa incerc sa beau mai multa apa zilinic undeva la 2l-3l pe zi... si problema a disparut.
in cazul in care esti cum a fost eu si bei in jur de un litru de apa pe zi, incearca sa maresti canitatea.