| anonim_4396 a întrebat:

Se întâmpla într-o perioadă să dorm 3 sau 4 ore pe noapte și dimineața să fiu moleșită dar în mod surprinzător după-amiază începeam să prind energie (să fiu energică) în ciuda somnului insuficient, dar fără să beau energizante sau cafea.
Se întâmpla și opusul: să dorm 9-10 ore pe noapte și peste zi să nu am energie și chef de nimic.
Care e diferența?
Cum se explică acest paradox?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

10 ore e prea mult, 8 ajung sau 7h. 4h e putin poti sa fi bine dupa masa dar oboseala cuprinde mai devreme de ora obisnuita de somn

| Mosotti a răspuns:

Nu prea poate sa-ti zica nimeni de ce, nici medicii, se intampla asa pur si simplu, uneori asa, alteori invers.

| slayer09 a răspuns:

Din perspectiva mea, exista mai multi factori, dar factorul cel mai important e somnul la buna vreme, atunci cand corpul iti cere somn, si trezitul atunci cand corpul se trezeste, nu mai stai in pat de lene sa mai dormi un pic pentru ca mai rau iti faci. Al doilea factor important este cu ce ganduri adormi, sau cu ce ti-ai inmagazinat creierul pe parcursul zilei. Daca esti plina de iubire in sufletul tau si pe parcursul zilei ai consumat energia bine, adica prin munca frumoasa care ti-a placut, daca ai ajutat oameni, daca te-ai ostenit si ti-a placut totul in ziua aceea sa stii ca daca pici lata, a doua zi o sa te trezesti fresh si cu energie. Al treilea factor care influenteaza si starea de spirit e alimentatia. Daca mananci putin si cat mai sanatos, vei avea energie mai multa in tine, daca mananci gras si mult, mereu vei fi somnoros, la fel si cand te bagi la somn, daca manaci ceva greu sau procesat, sau care e mult modificat si nu e proaspat si usor, vei adormi greu, poate vei avea si vise urate, si te vei trezi neodihnita. Corpului nu ii trebuie mult sa se regenereze, ci depinde de cum il inveti tu si care sunt alegerile tale. Daca tii post si ai ganduri bune si te obisnuiesti asa poti dormi 3-4 ore si sa fii fresh. Somnul depinde de cat de mult afectezi organismul fizic cat si psihic. In mare parte psihic (prin ganduri urate, invidie, manie, ura, stres, nervozitate, agitatie, astea streseaza si se distruge, si pentru asta necesita o regenerare prin somn). Ioi.ce imi place sa filozofez laughing

| Fabioluigi a răspuns:

E simplu oamenii de ștință zic că dacă dormi mai mult de 9 ore începi să ai o stare de lene și oboseală

| vladnegru a răspuns:

Deci ok. Cornelia Vasilecu ok. Mamaie ok