| adrianpetrican a întrebat:

Se poate ajunge sa traiesti pana la varsta de 90 de ani cu embolie pulmonara?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

La cum merg treburile in tara nici pensia no prinde

| Violleta2022 a răspuns:

Nu! Cu embolia pulmonara nu poti ajunge la 90 de ani, decat daca ai facut-o la 89 de ani.

| adrianpetrican explică (pentru Violleta2022):

Nici daca e foarte usoara?

| Violleta2022 a răspuns (pentru adrianpetrican):

Tu poate nu vezi stirile, dar inca se moare masiv de covid
vad ca Roamnai nu mai raporteaza nimic, dar alte tari europene si de pe glob, o fac.
https://www.worldometers.info/coronavirus/

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

După o anumita varsta, cred că se pierde din imunitate, ești din ce in ce mai slabit. Iar ca să mai faci față și unei boli severe cu brio, ești... un erou. happy
Embolia e periculoasă, dacă nu e sub tratament.

Iti citez câteva "frânturi" culese de pe site-uri:

"Afecţiunea se produce din cauza unui cheag de sânge format în venele profunde ale membrului inferior, care ajunge la ini­mă şi de aici în plămân. Gravitatea bolii depinde de numărul şi mărimea cheagurilor. Dacă cheagul este mare sau artera este înfundată de multe cheaguri mai mici, o embolie pulmonară poate fi mortală. Asta înseamnă că viața pacientului este pusă în pericol dacă embolia nu este tratată cât mai repede. Cheagul poate crește rapid în dimensiune până când blochează artera și împiedică fluxul normal de sânge.Blocarea arterelor cardiace duce la un atac de cord, în timp ce blocarea arterelor cerebrale duce la un accident vascular cerebral.În unele cazuri, intervenția chirurgicală va fi necesară pentru a îndepărta cheagurile de sânge problematice, în special cele care blochează circulația sângelui către plămâni."

Dar, nu cred că se mai pune problema unei interventii chirurgicale după vârsta de 90 de ani. La varsta aceea, poti avea si probleme cu inima, incat sa nu te mai trezesti din anestezia generală.

| Brizbriz a răspuns:

Te criogenezi de viu
funda?

| 1234568807 a răspuns:

Sigur, 90 e putin spus, ajungi sa traiesti pana la 200

| nukeyly a răspuns:

E posibil multe miracole se pot intampla in lumea asta nebuna, speranta moare ultima, chiar daca medicii nu pot explica multe fenomene. Dar statistica si medicina clasica e nefavorabila.
Poate maine ai o intalnire de gradul 3 si te trezesti la cateva zile pe un camp, resetat total si mai tanar cu 25 de ani. E o lume nebuna nu uita.

| Nelucojoc a răspuns:

Daca faci cu putin timp inainte sa implinesti 90 si reusesti si sa ii sarbatoresti... da, se poate!