| anonim_4396 a întrebat:

Se poate ca dupa excitare vaginul sa emane un miros urat? Parca nu mai dispare, este intepator si se simte in permanenta

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| zilog a răspuns:

10 reguli de igiena intima care nu trebuie incalcate
De Alexandra Ion
Luni, 05.05. 2014
Fiecare femeie isi doreste sa arate cat mai bine, sa se simta bine in pielea ei si sa fie cat mai atragatoare. Insa, frumusetea si sanatatea sunt in directa concordanta cu respectul pe care il acorzi propriului tau organism, mai ales in ceea ce priveste ingrijirea intima. Iata cateva reguli de igiena intima pe care ar trebui sa le respecti pentru un corp bine ingrijit, sanatos si frumos.
Regula numarul 1: Igiena intima se face...des!
Regula numarul 2: Foloseste corect tampoanele si absorbantele
Regula numarul 3: Nu folosi bureti de baie sau lufe pentru curatarea zonei intime
Regula numarul 4: Nu folosi sapun obisnuit sau gel de dus pentru zona intima.
Regula numarul 5: Nu folosi lenjeria intima a altor persoane
Regula numarul 6: Foloseste doar lenjerie intima din fibre naturale
Regula numarul 7: Nu folosi toaletele publice ca pe toaleta proprie!
Regula numarul 8: Igiena intima inainte si dupa actul sexual este obligatorie!
Regula numarul 9: Nu uita cum trebuie sa te stergi
Regula numarul 10: Foloseste produse intime pentru protectie suplimentara
Regula numarul 1: Igiena intima se face...des! Medicii specialisti recomanda ca fiecare femeie sa-si faca toaleta intima de cel putin 2 ori pe zi. Ideal ar fi ca de fiecare data cand folosesti toaleta sa urmeze ritualul de spalare temeinica. Cum nu ai mereu timp suficient la dispozitie pentru a face asta, specialistii recomanda folosirea unor servetele intime speciale, impregnate cu solutie antiseptica, ce curata si protejeaza zona intima impotriva contaminarii cu bacterii. Alege servetele care sa nu contina alcool, pentru a nu cauza iritatii ale mucoasei.
Regula numarul 2: Foloseste corect tampoanele si absorbanteleAlege corect absorbantele si tampoanele in functie de fluxul menstrual si de capacitatea lor de absorbtie. Medicii ginecologi recomanda folosirea tampoanelor doar in primele zile ale menstruatiei si schimbarea lor la fiecare 2 ore. Depasirea acestui termen provoaca adesea uscarea mucoasei si poate conduce la aparitia unor infectii si inflamatii in zona genitala. Aceeasi regula se aplica si in cazul absorbantelor. Alege absorbante cu capacitate diferita de absorbtie, de la cele cu 2 picaturi pana la cele cu 6 picaturi, ce se pot folosi in timpul noptii. Schimbarea regulata a absorbantelor previne reproducerea microbilor si raspandirea lor in organism.
Atentie! Nu folosi tampoane interne daca te confrunti cu boli inflamatorii ale vaginului si colului uterin.
Regula numarul 3: Nu folosi bureti de baie sau lufe pentru curatarea zonei intimeDesi fiecare femeie isi doreste sa pastreze o curatenie absoluta a zonei genitale, nu este cazul sa exagerezi. Folosirea produselor abrazive precum manusile, buretele de baie sau lufa pentru curatare lezeaza pielea sensibila a zonei intime. Nu folosi, asadar, produse ce pot provoca leziuni in zona intima.
Regula numarul 4: Nu folosi sapun obisnuit sau gel de dus pentru zona intima.
Sapunul obisnuit sau gelul de dus pe care il folosesti pentru maini, ten sau corp nu sunt potrivite pentru igiena intima. Ele sunt create special pentru a mentine PH-ul natural al pielii, care este de 5, 5. In zona intima, PH-ul scade catre 3, 3, asadar folosirea unui produs destinat ingrijirii corporale si nu celei intime poate provoca distrugerea florei naturale a organismului, ceea ce va favoriza aparitia si inmultirea bacteriilor daunatoare.
Medicii ginecologi recomanda folosirea produselor de igiena intima ce nu contin sapun, parfumuri si conservanti.
MultiGyn Femiwash este un gel de curatare intima ce contine complexul 2OR care impiedica alipirea bacteriilor de tesutul vaginal. MultiGyn previne disconfortul vaginal si este recomandat chiar si pentru pielea uscata si sensibila. Contine acid lactic, extrem de important pentru formarea si imbunatatirea florei vaginale.

Regula numarul 5: Nu folosi lenjeria intima a altor persoane
Oricat de evidenta ti s-ar parea aceasta regula, nu trebuie sa uiti ca nici membrii familiei nici persoanele cele mai apropiate nu au acelasi organism cu noi, asadar este imperios necesar sa eviti folosirea in comun a lenjeriei intime, prosoapelor sau altor obiecte de uz intim. Aceasta interdictie este valabila si pentru spalarea in comun a lenjeriei intime.

Regula numarul 6: Foloseste doar lenjerie intima din fibre naturale
Fiecare femeie isi doreste sa fie cat mai sexy atunci cand este imbracata numai cu lenjeria intima, dar sanatatea ta este mult mai importanta. Lenjeria tanga si string-urile favorizeaza transportul bacteriilor de la anus catre vagin, in timp ce mergi. Totodata, daca este prea lipita de piele, ea stopeaza accesul oxigenului si intrerupe circulatia sangelui. Lenjeria intima de calitate ar trebui sa fie facuta din materiale naturale precum bumbacul, lana sau inul. Incearca, pe cat posibil, sa folosesti lenjerie intima din fibre naturale. Boxerii din microfibre sunt confortabili, nu aduc prejudicii sanatatii si pot arata foarte bine.
https://www.qbebe.ro/......_incalcate

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cred că este normal. Probabil este vorba de o infecție.

| AnneM123 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am fost la consult, mi s-a zis ca am stafilococ auriu. desi aveam alt miros pana sa fac consultul, iar astazi este altul foarte puternic...

| nicu991 a răspuns (pentru AnneM123):

Daca ti s-au recoltat secretii pentru antibiograma care a determinat infectia cu stafilococ atunci inseamna ca ti s-a prescris si tratament. Urmeaza-l.

| zilog a răspuns (pentru AnneM123):

Dar se tratează stafilococul auriu? eu știam că ii mănânca valvele de la inima celui ce are stafilococul auriu si gata încep să nu se mai închida si pleacă să îngrașe pământul.
nu stiam ca exista rezolvare