| NonZarek a întrebat:

Se poate ca măseaua de minte care creste acum, sa transmită durerea la măseaua vecina in gingie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Desigur,am patit asta

| Sophieka a răspuns:

Din nefericire da, se transmite.

| Sophieka a răspuns:

Sa speram ca are suficient loc maseaua de minte pentru a iesii la suprafata fara a-ti cauza probleme!

| NonZarek explică (pentru Sophieka):

Sper fiindcă momentan ma doare măseaua vecina de explodez!

| Sophieka a răspuns (pentru NonZarek):

Ai luat vreun calmant? Te-ai uitat in oglinda, iese maseaua normal?

Sunt foarte frecvente cazurile cand oamenii ajung fie sa necesite aparat dentar pentru a i se face loc maselei sa iasa in mod normal (daca exista loc pentru ea), si multe cazuri in care este nevoie sa se renunte la maseaua de minte daca nu are loc sa iasa sau daca creste in gingie ( da in gingie, efectiv inauntru, si nu mai iese, ci ramane in gingie ).

Poti face o vizita stomatologica? Te-ar ajuta mult.

| NonZarek explică (pentru Sophieka):

Măseaua pare sa iese normal, mi-am dat seama astăzi citind pe diferite site uri speciale, ca am infecție în gingie din cauza ei. Urmează mâine sa merg la stomatolog și sper din suflet sa nu fie fiu nevoit sa fac operație.

| Sophieka a răspuns:

Mie cand mi-au iesit masele de minte, a fost o durere, un deranj, dar nu o durere de sa simt ca nu mai pot.
La un moment dat, maselele fiind mari, mi-au crapat gingiile de langa dintii vecini de maselele astea doua, ca sa-si faca mai mult loc, apoi a durat o perioada destul de lunga pana s-au inchis gingiile crapate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, durerea radiaza de obicei si mai ales daca atunci cand erupe mai impinge si in alta masea (in caz ca nu creste drept), te va durea si aia.