| ubhgyfytddtfhfgdf a întrebat:

Se poate dona sânge oamenilor care sunt bolnavi de cancer sau leucemie? Cred ca am grupa sanguina AB4. Posibil B3 sau A4.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Cei care sunt bolnavi de leucemie (depinde de tipul de leucemie) au nevoie constant de transfuzii de sange ca sa traiasca. Tu poti merge sa donezi, indiferent de grupa, iar cei de acolo vor trimite sangele care trebuie unde trebuie.

| minrest a răspuns:

Un principiu al umanitarismului este sa dai oricui, fara preferinte. Da sange pentru cine are nevoie. Fii sigur ca cine a ajuns la transfuzii, are mare nevoie.

| alinadianaaa a răspuns:

In Roamnia este o criza mare de sange, multi pacienti aflati in stare critica au nevoie de sange. Daca esti sanatos du-te cu mare drag la un centru de transfuzie si doneaza.

| Vanishgold a răspuns:

Donează sânge indiferent de grupă. E nevoie sa îndeplinești câteva criterii pentru a putea dona, dar este și în beneficiul tău acest lucru și în plus, sângele tău poate fi șansa unui om. Du-te și donează!

| ubhgyfytddtfhfgdf explică:

Va mulţumesc! Cred ca vinerea asta voi face o transfuzie. Cu conditia sa nu beau alte prostii. Oricum eu nu fumez, n-am tatuaje si nici piercing-uri. Inca odată va multumesc.

| Hari_Brigitta_1999 a răspuns:

A4 nu exista si da se poate dona daca ai aceeasi grupa de sange ca si pacientul