| Nyxxie a întrebat:

Se poate face cancer de la anemie? Sau in general, ce boli se pot face de la anemia netratata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| spiridus25 a răspuns:

Boli care dau anemie

In afara de anemie prin pierdere de sange, care are de obicei cauza digestiva (ulcere, cancere, eroziuni, etc), intalnim numeroase boli care se pot asocia cu anemie, anemia fiind deseori prima modificare a bolii:

Cancer cu orice localizare
Infectii cronice, inclusiv tuberculoza, parazitoze, abcese, septicemii, micoze
Boli de sange – leucemii, limfom, mielom multiplu
Unele boli reumatismale – polimialgia reumatica, poliartrita reumatoida, lupusul eritematos sistemic, sarcoidoza
Boli hepatice – ciroza hepatica
Alcoolismul cronic
Unele medicamente – saruri de aur, antiinflamatoare, prednison, tetraciclina, ampicilina, rifampicina, meticilina, cimetidina, sulfamide, etc
Cand o persoana este anemica, organismul nu primeste oxigenul de care are nevoie. Daca anemia nu este depistata si tratata la timp, poate afecta organele interne destul de grav. Simptomele de anemie includ:

slabiciune generalizata
oboseala
dificultatea de a inspira profund
batai anormale sau rapide ale inimii
senzatie persistenta de frig la nivelul mainilor si picioarelor
amorteala la nivelul mainilor si picioarelor
aspect pal
iritabilitate
probleme de concentrare
dureri de cap sau ameteli frecvente.
Cand anemia devine severa, inima pompeaza sangele mai greu si mai repede, pentru a compensa nivelurile scazute de oxigen din organism.
Cele mai multe dintre cazurile de anemie sunt usoare, inclusiv cele care apar ca urmare a bolilor cronice. Totusi, chiar si anemia usoara poate reduce cantitatea de oxigen transportata la sange, cauzand oboseala si rezistenta fizica diminuata.

Anemia moderata pana la severa, ca urmare a deficitului de fier, influenteaza negativ starea generala fizica a organismului. Deoarece, in urma diminuarii numarului celulelor rosii din sange, scade capacitatea acestora de a absorbi oxigenul de la plamani, pot sa apara probleme serioase daca anemia este severa, prelungita si netratata. Anemia poate duce la deteriorari sau disfunctii secundare de organ, aritmie cardiaca, dar si insuficienta cardiaca.

Unele dintre formele mostenite de anemie, inclusiv talasemia majora, anemia pernicioasa si siclemia, pot pune in pericol viata unei persoane. Talasemia majora si anemia cu celule in forma de secera afecteaza copiii si efectul acestora este devastator.
http://www.romedic.ro/anemia-feripriva

2 răspunsuri:
| giony54 a răspuns:

Anemia este o slabire a imunitatii organismului, adica nu mai poate sa se apere de boli si poti sa contactezi orice virus care duce la boala.

| Laura1221 a răspuns:

Se poate face cancer, leucemie.