| anonim_4396 a întrebat:

Se poate face cancer din 15 tigari fumate intr-o saptamana gen pufaite? va rog sa-mi raspundeti

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alin131 a răspuns:

Mai, stai linistit. Dar nu mai fuma.

Daca sti ca iti fac rau de ce fumezi? Lasa-te de tigari si nu mai pune tigare in gura deloc. Daca vrei sa fi sanatos traieste fara vicii, si nu te atasa de lucruri materiale... Daca iti cade telefonul din buzunar si se sparge, bucura-te ca te-a ferit Dumnezeu sa nu nu lovesti tu...

Multumeste-i lui Dumnezeu pentru acest dar (viata) si traieste sanatos si cu zambetul pe buze.

Daca tu azi ai fumat o tigare, ce se intampla daca maine anturajul sau curiozitatea iti propun alte lucruri mai rele?

Dar daca azi spui NU! Devi ferm pe ce spui si maine iti va fi mai bine si vei spune nu si la alte prostii care se pot ivi...

Dumnezeu ne iubeste pe toti si vrea sa traim aceasta viata cu zambetul pe buze si fara lucruri care ne fac rau. Cand ai de luat o decizie ia-o pe cea buna, pozitiva, inteleapta, cea in care toata lumea e fericita si nimeni nu sufera, iar acea decizie o poti afla daca te rogi la Dumnezeu ca sa iti lumineze mintea si sa te ajute.

Iisus Hristos te iubeste.

18 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cancerul la creier se face de la prostie, nu de la nici un pachet de tigari. big grin

suntserios
| suntserios a răspuns:

Fumatul e doar un factor de risc, nu cauzator. Poti face cancer si nefumand, se poate declansa cancerul si dupa 3 tigari sau deloc dupa 1000pachete

| anonimg a răspuns:

Daca nu este cancer la plamani (pentru ca nu se trage fum in ei), poate fi in gat, unde fumul ajunge oricum ar fi. Sa mai vorbesc de mirosul gurii sau alte afectiuni ale laringelui, corzilor vocale sau alte organe? Oricum, nicotina odata ajunsa in vasele de sange prin piele (dar mai rapid prin plamani), va sectiona vasele de sange pe interior facandu-le sensibile atunci cand presiunea sangelui va creste la efort, stres sau alte lucruri care vor solicita inima sa bata mai tare decat de obicei. Si pentru ca la nivelul creierului se gasesc cele mai subtiri vase de sange (cat varful unui ac), acolo se vor sparge cel mai repede. Asta inseamna AVC (accident vascular cerebral). Iar un creier inundat cu sange inseamna pareza, paralizie sau semiparalizie a corpului. Deci daca nu e cancer, poate sa fie AVC.

Poate ca ai auzit de oameni care au fumat toata viata si au murit la batranete linistita. Poate ca asa este; dar noi nu ne cunoastem rezistenta organismului. Cred ca si calitatea vietii acestor oameni ar fi fost si mai buna daca nu ar fi fumat deloc.
Unii fumeaza ca sa nu ma fie stresati; dar ei nu stiu oare ca tigarile si cu stresul laolalta provoaca boli? Poate ca ei n-ar ma fi stresati, dar tigarile fumate fac rau, fie ca sunt fumate de placere, fie de "nevoie" (adica impotriva stresului) cum spun ei.

| MihaiNicu23 a răspuns:

De la atat de putine tigari, sansele sunt aproape de 0.

| oprescudorin11 a răspuns:

Nu! Nu se poate face cancer nici dintr-o viata traita in fum sau in mizeriile mediului, orase poluate sau alte mizerii!
Cancerul este o boala auto-dez-imunitara, (in opinia mea-desigur-tautologic vorbind).
Mai pe 'romaneste, este o boala a dezechilibrului TAU cu mediul ambient!
Organismul uman are toate resursele sa sa se apere de MIZERIILE propagandei, DACA ESTE PENTRU VIATA!
INTOTDEAUNA bolnavii nu-si pot gasi rostul, fie in societate, dar mai ales, in raport cu ei insisi! Nu au gasit acele ENDORFINE fabricate de INSUSI corpul lor, ca sa-i puna in ECHILIBRU cu AMBIENTUL deseori Ostil!(asa pare).
In opinia mea, toate bolile au aceeasi CAUZA!
Cancerul este forma CEA MAI GRAVA A DEZECHILIBRULUI tau cu mediul ambient, pe care nu-l accepti! Din motive care TE PRIVESC! Personal.
Daca societatea a hotarat ca esti bolnav, ca asta este TRENDUL, iar tu crezi asta, vei fi bolnav. Nu este spatiul sa-ti descriu, dar citeste pe Claude Lavy Strauss, parintele ANTROPOLOGIEI!
O tigare si fumata, nu face mai rau decat un esapament (si sunt millioane pe strazi)
Nu sunt de acord nici cu fumatul, nici cu sexul abuziv, nici cu bautura abuziva, cu drogurile, nici ATAT!
Dar un om armonios poate invinge orice boala!

Prostiile din Media nu trebuie sa le iei in considerare : aia din aia traiesc! Dar Tu?
Tu traiesti din ceea ce produci tu! In orice context! Media itiva da dreptate doar daca esti CASTIGATOR!
Iar asta depinde EXCLUSIV de TINE!
.cu stima.

| peperonies a răspuns:

Da

| BuLaNNNeL a răspuns:

Te poti îmbolnăvi si fara sa fumezi happy. Nu e formulată tocmai ok întrebarea.

| PumpkinDoll a răspuns:

Da.....mori in chinuri daca fumezi 15 pe saptamana, trebuie sa fumezi 16 ca sa nu mori in chinuri si 17 ca sa nu mori deloc si ai mai pus intrebarea asta de vreo 7 ori

| AlexSalling a răspuns:

Nu. De la 15 intr-o saptamana? Nici cum. Trebuie sa fumezi unul/doua pachete pe zi timp de cativa ani ca sa faci cancer. Nu te mai speria.

| nda a răspuns:

Cancer poti face si de la alte lucruri pe care le consumi, nu doar de la tigari. Deci, mai bine fa-ti griji in privinta alimentelor pe care le mananci zilnic, caci dupa o saptamana de fumat slabe sanse sa faci cancer din cauza asta.

| AlexDarius3 a răspuns:

Nu ar trebui depinde de organism.

Răspuns utilizator avertizat
| CristianaMaria a răspuns:

Sa stii ca pufaitul e mult mai periculos decat trasul in piept la fel ca si respiratul fumului expirat de un fumator.Cand pufai, fumul ramane la nivelul cavitatii bucale unde are un efect mult mai nociv.Are efecte foarte nasoale asupra mucoasei bucale, gingiilor, dintilor. Evident ca nu patesti nimic dupa atatea tigari dar riscul e mult mai mare in modul asta decat daca ai fuma normal.Asa ca daca te mai decizi sa mai fumezi, fumeaza normal pentru ca gura ta e ranita mult mai usor decat daca ai trage in pept unde si asa plamanul e obisnuit sa curete aerul pe cand mucoasa din gura saraca e traumatizata mai tare si se poate ajunge la chestii grave in timp.cauta pe net si vezi dar asta e sfatul meu

| Boeriu_Marius_1998 a răspuns:

Tata fumeaza de 33 de ani si din pacate inca nu a murit sad

| Audreyyy a răspuns:

Se poate face cancer doar citind intrebarea ta.

| Andrei_Leon_2002 a răspuns:

Desigur,dar nu o sa mori de cancer, ci de prostie.

| TreflăDe3 a răspuns:

Nu mai fuma happy

| Onofrei_Armand_Gabriel_2004 a răspuns:

Nu nu puti face cauta pe vikipedia