| anonim_4396 a întrebat:

Se poate face cancer de la 1 pachet-2 de tigari fumate si alea intr-o saptamana/luna?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Binenteles!

| Idkidk a răspuns:

Da, deoarece tutunul este foarte periculos si nu este recomandat sa fie folosit niciodata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Logic ca da

| alinadianaaa a răspuns:

Fiecare organism este diferit, celulele canceroase se pun in miscare in momentul cand ai imunitate foarte scazuta si atata organul care este mai slab.Sa stii ca exista pacientii care au fumat timp de 30de ani si nu are nimic la nivelul plamanului fata de unul care nu a fumat in viata lui si a facut cancer la plaman in urma unei raceli cronice.Asa ca depinde de organismul tau si de imunitate

| Anonim000000003333 a răspuns:

Depinde de organismul fiecaruia, dar eu spun ca nu. Am o matusa care fumeaza de 15 ani si nu are plamanii intacti.

| AlexSA a răspuns:

Fumatul
Fumatul reprezintă ucigaşul numărul unu în lume, principala cauză de deces la mai
mult de 30% din decesele prin cancerele umane ( 25-35% din mortalitatea masculină şi 5-10%
din cea feminină). Fumatul ucide anual peste 4 milioane de persoane fiind de aştepta ca spre
anul 2020 ca acest număr să se dubleze. Prevalenţa fumatului variază semnificativ cu: sexul,
vârsta etnicitatea, statusul socio-economic şi nivelul de educaţie. În Europa, aproximativ 30%
din populaţia adultă sunt fumători regulaţi. Prevalenţa fumatului la persoanele de vârstă tânără
este de circa 27-30%, indivizii cu vârste peste 65 de ani sau mai vârstnici prezintă o
prevalenţă mai scăzută dintre adulţi. Aproape 38% dintre bărbaţi fumează, iar ratele de
fumătoare printre femei sunt de 23%.
Tipurile de cancer asociate puternic cu consumul de tabac sunt: cancerul bronhopulmonar,
laringian, esofagian, oro-faringian, vezică urinară, pancreatic, renal şi stomac;
cancerele probabil asociate cu fumatul sunt: leucemia mieloidă acută, cancerul de col
uterin, colo-rectal şi hepatic.
Relaţia cauzală între fumat şi cancer a fost prima oară stabilită în 1964 când fumatul a fost
implicat în dezvoltarea cancerelor de laringe şi bronho-pulmonar.
Implicarea fumatului în dezvoltarea cancerului este susţinută de următoarele argumente:
1. Existenţa unei relaţii puternice între fumatul de ţigarete şi mortalitatea prin cancer
pulmonar, riscul de cancer pentru toţi fumătorii fiind de 11-22 de ori mai crescut faţă de
nefumători.
2. Existenţa unei relaţii doză-răspuns între fumatul de ţigarete şi riscul de a dezvolta cancer
pulmonar la ambele sexe, fapt demonstrat de numeroase studii, cu riscul mai crescut la
femeile şi bărbaţii mari fumători faţă de non-fumători; fumătorii moderaţi prezintă un risc
intermediar.
3. Mortalitatea prin cancer pulmonar care este atribuită direct fumatului de ţigarete este
crescută în prezenţa urbanizării, a unor factori profesionali precum muncitorii în minele de
uraniu, expunerea la azbest.
4. Abandonarea fumatului determină o descreştere semnificativă a riscului şi a mortalităţii
prin cancer pulmonar în comparaţie cu persoanele care continuă să fumeze.
5. Studiile pe autopsii arată că modificările mucoasei bronşice care sunt presupus a preceda
dezvoltarea carcinomului bronho-pulmonar (displazie) sunt mult mai frecvente la
fumători decât la nefumători şi există o relaţie doză-răspuns pentru aceste modficări.
6. Inhalarea cronică a fumului de ţigarete sau instilarea intratraheală a diferitelor fracţii din
fumul de ţigară determină cancer pulmonar la animalele de experienţă (câini şi hamsteri);
7. Studiile pe celule în cultură demonstrează că diverşii constituenţi din tabac şii fumul de
ţigară ca şi extrasele condensate din acesta determină transformarea malignă a celulelor
normale.
8. Izolarea din fumul de ţigară a unor carcinogeni chimici compleţi şi a unor cocarcinogeni
(promotori tumorali) au fost izolaţi din condensaea fumului de ţigară (cu activitate certă în
determinarea cancerului: hidrocarburi aromatice policiclice, nitrozamine, amine
aromatice, hidrazina, nichel, cadmiu, poloniu).
Creşterea spectaculoasă a incidenţei cancerului pulmonar la sexul feminin este în relaţie
directă cu adoptarea obiceiului fumatului de către acest sex. Din acest moment, ratele de
incidenţă a cancerului pulmonar la sexul feminin sunt în creştere, iar previziunile sunt în
continuare sumbre în deceniile următoare. Deşi incidenţa fumatului este în scădere la bărbaţi
din 1994, cancerele pulmonare au depăşit cancerele mamare la sexul masculin în anumite ţări
industrializate. La sexul feminin, rata deceselor prin cancere bronho-pulmonare este în
creştere continuă ddin 1975 până în 2003 deşi rata incidenţei este în declin din 1991.Raspunsul este Nu