| oceanoflove a întrebat:

Se poate face RMN in talpa piciorului?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

RMN nu se face în talpă. Se face la picior, dar nu în talpă.

| ReddY25 a răspuns:

Nu

| rxbiesx a răspuns:

Nu sunt cuvintele mele, am luat asta de pe doctormax ((((:

"Atunci cand pacientul se plange de durere in talpa, medicul examineaza piciorul, pentru a identifica zonele de durere si sensibilitate si solicita urmatoarele investigatii:

radiografie: se verifica astfel daca este vorba de o fractura, infectie sau artrita.
tomografie computerizata (CT): se pot evidentia modificarile oaselor in urma unor fracturi, infectii, artrita, sau alte probleme.
ecografia: se poate folosi pentru studierea tesuturilor moi, pentru afectiuni ale tendoanelor, cartilajelor.
RMN (imagistica prin rezonanta magnetica): evidentiaza modificarile tesuturilor si oaselor moi din cauza arteritei dar nu numai."

cam astea sunt investigatiile pe care le poti face, fugi la medic! (: