| adriana73 a întrebat:

Se poate muri de Alzheimer?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| adrian_8178 a răspuns:

Nu. Din Alzheimer nu se moare in schimb această boală reprezintă forma cea mai comună de declin mintal la persoanele în vârstă şi a devenit tot mai frecventă o dată cu creşterea longevităţii.

6 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Nu, desi daca ai fi constient de ea ai prefera sa mori. E groaznic sa nu recunosti pe nimeni, sa nu stii sa citesti, sa scrii, sa te imbraci. Bunica mea a avut aceasta boala... Ingrozitor.

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Alzheimer nu este o boala fizica ci una grava din punct de vedere psihic.in alte tari bolnavii de alzheimer poatra la gat o cartela cu datele personale in caz ca sa pierd pe strada la noi nusad. am in familie pe cineva care are un grad mediu de alzheimer dar care se trateaza in italia. din aceasta boala nu se moare.

| mariazet45 a răspuns:

Alzheimer esteo boala a batranetii, poate aprea si mai devreme iar in aceste cazuri boala este foarte avansata la batranete, nu se moare de ea dar se moare din cauza ei, din cauza medicamentelor poti imbolnavii ficatu, se pot intampla accidente deoarece nu mai poti judeca si nu in cele din urma pot muri cei de langa tine de griji si suparare

| Delia 75 a răspuns:

NU

| Horia25 a răspuns:

Nu de la Alzheimer mori, ci din cauza bolilor asociate.

| violeta a răspuns:

Nu in mod direct. In ultima faza a bolii (dementa avansata), bolnavii nu mai sunt capabili sa faca nimic fara ajutorul altcuiva. Nu se pot ingriji, nu constientizeaza foamea ori alte nevoi, iar masa lor musculara si mobilitatea le sunt atat de deteriorate incat nu-si pot asigura activitatile necesare supravietuirii.