| mariusalex2019 a întrebat:

Daca bunica sufera de Alzheimer se poate transmite pe cale genetica?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| aXy99 a răspuns:

Da, dar sansele sunt mici. Fa-ti griji de asta la pensie happy

8 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Psihicul omului este foarte important, eu cred ca in principal de acolo pornesc bolile.
Stiu un cuplu care a facut Alzheimer de suparare, dupa ce s-au despartit de fiica lor. Totusi in mod normal sansele sa faca ambii parteneri suunt destul de mici, iar boala evolueaza rapid din ce am vazut eu. Deocamdata nu ai de unde sa stii pentru ca boala asta apare pe la 60 ani incolo.
Mai stiu pe cineva care a fost la medic si i-a zis ca poate sa faca Alzheimer pentru care nivelul de vitamina B12 din organism extrem de scazut. Unele lucruri sunt esentiale pentru buna functionare a creierului (cum e vitamina B12 si magneziul). De asemenea niste cercetatori spun ca aluminiul e foarte periculos, poate provoca aceasta boala deci grija mare cu el. Grija cu el oricum ca si daca nu provoaca Alzheimer tot periculos e.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, se poate.

| anonimg a răspuns:

Este impropriu spus că alzheimer-ul se poate transmite pe cale genetică. Pentru că boala aceasta se dobândește la bătrânețe unde nimeni nu mai poate face copii.
Dar ca să nu o dobândim și noi
cei care alergăm după bătrânețe că vrem sau nu, trebuie să avem un stil de viață sănătos. Trebuie să avem cunoștință de absolut toți factorii care duc la această boală, și să-i îndepărtăm din viața noastră - fie că sunt factori fizici sau psihici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta e ca in gluma aia, Afara se numeste Alzheimer, in Romania se numeste "mamaieeeee, iar s-a **** tataia pe el".
Cred ca are legatura cu alimentatia, la englezi, pe banda rulanda se imbolavesc astia de Alzheimer, In Romania, incidenta nu e asa mare, da la astia, sunt pline azilele de batrani bolnavi de Alzheimer. Nu cred ca se transmite pe cale genetica, si mai degraba, daca ai grija de cineva din familie, cu Alzheimer de care ai grija, tinde sa iti ia si tie mintile.
Cand incerci sa hranesti pe cineva si iti da peste mana, te loveste cand vrei sa il schimbi, sau mai stiu eu.

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Există cazuri ereditare rare cauzate de prezența unei gene dominante în unele familii. Se apreciază că persoanele având o rudă de gradul I care suferă de boala Alzheimer se află în risc teoretic absolut de 26% până la 45%. Bunica este ruda de gradul 2, deci sansele sunt foarte mici.

| anonim_4396 a răspuns (pentru aXy99):

Aiurea, daca traiesti cu un tata betiv, si e abuziv, faptul ca si copii crescuti in casa aia, vor fi la fel, nu tine de genetica, ca a baut tasu cand i-a conceput.
Ci copie comportamentul lui.
La fel si cu Alzheimer.
Depinde in ce mediu traiesti.
Daca ai o mama, care nu mai stie cine esti, te bate cand vrei sa-i schimbi pampersu, cand ii dai sa manance iti da peste lingura si da mancarea pe jos, zi de zi, 364 zile pe an, la un moment dat o iei si tu randeaua.
SI nu din cauza genelor.

| aXy99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu te contrazic, tindem sa imitam ce vedem la altii, mai ales in astfel de sitatii, dar nu e cazul celui care a pus intrebarea. Exista si cauze ereditare, genele sunt mai importante decat crezi

| anonim_4396 a răspuns (pentru aXy99):

Sunt copii care genetic nu sunt predispusi la autism, si se nasc cu el, desi nimeni din familie nu a avut.
Si la fel se zice si in cazul asta, ca daca are un parinte.
Dar uite ca sunt parinti care nu sunt predispusi sau sa fi avut vreun caz in familie.
La fel si cu boala aia, sunt batrani care se imbolnavesc, si nu au mai avut in familie probleme sau cazuri de genu.
Tind sa cred ca tine mai mult de faptul ca daca ai pe cineva in familie cu o asemenea conditie, sau oricare alta conditie, afecteaza si pe cel sanatos, si "il strica " mental.