| brix167y2 a întrebat:

Se poate opera miopia daca la un ochi e mai mare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, nu asta e problema. Important este sa ai peste 18-19 ani si sa ai dioptrii suficient de mari ca sa merite operatia.

| fabiola a răspuns:

Daca diferenta este foarte mare nu rezolvi mare lucru prin operatie!

| Malvina24 a răspuns:

Miopia este una din cauzele frecvente de vedere neclara. Medicii care pot diagnostica si prescrie ochelari corectori sunt:
- medicul oftalmolog
- medicul oftalmometrist (medic care se ocupa cu masurarea modificarilor vederii normale).

Personalul medical care efectueaza teste screening (teste efectuate persoanelor asimptomatice pentru a depista riscul de boala sau boala intr-un stadiu incipient) pentru a detecta problemele de vedere sunt:
- medicul pediatru
- medicul de familie
- medicul internist. Un control de rutina poate detecta miopia sau alte probleme de vedere, ca si alte boli ce afecteaza ochiul. O consultatie completa dureaza intre 30 si 60 de minute.

Un astfel de control cuprinde:
- intrebari despre antecedentele patologice personale (alte boli pe care bolnavul le-a avut sau le are) si examenul fizic
- teste vizuale: acuitatea vizuala, campul vizual si teste de refractie oculara
- examinarea ochiului folosind microscopul si o sursa de lumina
- tonometria prin care se masoara presiunea din interiorul globului ocular
- oftalmoscopia care permite vizualizarea polului posterior al globului ocular. Multa sanatate!

| pinkpupix a răspuns:

Da

| florinell a răspuns:

Buna, miopia se poate opera dar operatiile se fac in functie de varsta sau de tipul miopiei de care sufera pacientul, operatia se face cu laser, cel mai bine e sa mergi la dactor sa vezi ce ce dioptrii ai, deoarece operatia se face doar pana la un numar de dioptrii.Sanatate!

| Dreamy a răspuns:

Depinde cati ani ai ...trebuie sa ai peste 18 ani, sau la uni doctori mai nou 20

| FlorianPop a răspuns:

Salut! Da am un coleg care a fucut! Se poate dar mai greu happy Nu prea as recomanda... Da ma rog...
Daca te-a ajutat raspusnul meu te rog fundita!

| lumynytza_8919 a răspuns:

Sigur!

| Andra0037 a răspuns:

Da dar trebuie sa vorbesti cu doctorul mai intai ca sa nu ai probleme.