| Energy_Glory_1985 a întrebat:

Se poate sa am miopie la un ochi (adica sa nu vad bine la departare) si hipermetropie la celalalt (adica sa nu vad bine ala apropiere)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| TrăieşteClipa a răspuns:

Cu miopie nu vezi bine nici aproape.

| anonim_4396 a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Cine te-a mintit asa?

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru anonim_4396):

Miopii tind sa apropie obiectele ca sa le vada mai bine.
Oare de ce?
Daca le duc la 10 cm de ochi inseamna ca vad bine de aproape?
Ai vazut in viata ta un miop cum citeste o carte?
Si aici vorbesc de o miopie simpla de maxim -3.
Daca zice ca cu celalalt nu vede bine nici aproape are peste -5, tot miopie eventual asociata cu astigmatism.
Miopie inseamna ca imaginea se formeaza inaintea retinei indiferent de distanta obiectului privit.
Fizica elementara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, se poate, la fel cum se poate sa nu vezi cu un ochi deloc si cu unul sa vezi foarte bine.

| NAT0 a răspuns:

Se poate să mergi la un oftalmolog că nu a sărăcit nimeni pentru 50 de lei și să nu mai stai să ceri sfaturi pe TPU că nu sunt medici pe siteul ăsta.

| Tosanuu a răspuns (pentru NAT0):

As putea sa te contrazic in legatura ca nu sunt medici pe site laughing dar presupun ca nu ma vei crede haha

| NAT0 a răspuns (pentru Tosanuu):

Bine medicule, mă consulți și pe mine pe gratis? Sufăr de nepăsare.sad

| Tosanuu a răspuns (pentru NAT0):

Sigur, ai putea incepe sa te feresti de alimente precum sarcasmul si aroganta laughing Insanatosire iti doresc big grin

| Desireღ a răspuns (pentru Tosanuu):

Vezi că suferă și de atenție tipu.
Consultă-l din nou.

| Ionut_Sur_1987 a răspuns:

Dutee la doctorrrrr! se rezolva usor dar duteee!

| TFKatarina a răspuns:

Da.

| WarAngel a răspuns:

Cyclops 2016