| Gimmy97 a întrebat:

Se sa faci daca aflii ca a cancer la plamani, in faza terminala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Ce sa faci? Sa stai cuminte in patutul tau pana ce vine Doamna cu Coasa.
Crezi ca mai ai ceva de facut? Sau ca mai poti face ceva? Inseamna ca nu stii ce e cancerul la plamini in faza terminala. Am avut pe cineva apropiat ce a murit de asta.

| sabin89 a răspuns:

Sa mearga la doctor...

| CuriousStuff a răspuns:

Iti traiesti cat ti-a mai ramas din zile cat de bine mai poti. Si tratament de paleatie. Ce altceva...

| DovleacTurbat a răspuns (pentru CuriousStuff):

Domn doctor, care sunt sansele ca cineva sa se vindece aflat fiind in aceasta faza?

| CuriousStuff a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Nu sunt doctor, sunt student la medicina (AMG).
Extrem, extrem de mici: infime, cancer in faza terminala inseamna ca organismul e plin de metastaze si e pe cale sa cedeze in orice moment, trebuie sa va pregatiti pentru ce e mai rau. In faza terminala chiar daca se mai face si tratamentul pentru cancer (citostatice si eventual radioterapie si altele), marea parte din tratament e reprezentata de medicamente pentru durere si care sa ii faca sfarsitul vietii pacientului cat mai usor (pentru el).

| DovleacTurbat a răspuns (pentru CuriousStuff):

sad. Am o curiozitate: Daca unul din pacienți nu mai suporta si cere injectia letala (habar n-am cum se numeste) i se va face pe "plac"? Ma tot contrazic cu cineva care spune ca in Romania nu avem asa ceva sau cel putin nu se aplica pacientilor.

| untu a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Injectia letala se numeste EUTANASIERE! Nu se poate aplica in Romania findca este considerata drept,, sinucidere''!

| CuriousStuff a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Exista doar cateva tari care practica eutanasierea. In Romania nu exista si nu e legal sa omori un om chiar daca acesta o cere.

| Clorox a răspuns:

Tot as fuma pana la moarte, daca stiu ca e sa mor prefer sa ma distrez si sa merg la petreceri!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa faci comanda de cosciug

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Prea sumbra gluma ta!

| alin131 a răspuns:

Gimmy nu stiu ce sa iti spun dar nu am putut dormi de cand ti-am vazut intrebarea.

Nu stiu despre ce persona e vorba dar stiu ca m-am uitat la intrebarea ta, am trecut peste pentru ca stiam ca efectiv nu stiam ce raspuns sa dau si am ramas fara cuvinte.

Toti ne chinuim sau traim sanatosi in viata asta pana la un momendat. Nimeni nu scapa de moarte asta e clar, dar uneori e un lucru crud ca o persoana sa afle ca este grav bolnav/a.

Am stat si am reflectat la viata mea de pana acum si mi-am dat seama ca am multe greseli. Toti avem, dar astaa nu e o consolare.

Acum plang cand iti scriu si vreau sa iti spun ca sunt doar doua optiuni pentru ca medicina la un momendat se da la o parte si nu stie ce sa mai faca sau sa spuna:

In primul rand persoana care este in aceasta situatie se poate ruga la Iisus Hristos ca sa fie iertat si daca acesta vrea sa ii prelungeasca viata sau sa il ia la el in Rai.

Aceasta ruga trebuie sa fie pana la final, adica si in ultima clipa sa se roage persoana pentru ca dracii abia asteapt o clipa libera in care omul sa nu ii fie loial lui Iisus Hristos si sa ii poata lua omului sufletul in Iad. Persoana trebuie sa ii se dedice cu mintea trupul si sufletul lui Iisus Hristos pentru a fi iertat, sa ii ierte pe cei ce iau facut rau, sa fie iertat si el la randul lui de aceia si sa se roage pentru dusmani, prieteni rude si omenire cu sufletul deschis.

A doua varianta este vindecarea Satanica, prin care persoana isi vinde sufletul lui Lucifer si acestia ii da in schimb viata lunga, sanatate si bani si tot ce doreste.

Stiu pentru ca ma zbat in credinta mea, si uneori ma simt pierdut.

In alt loc nu ajunge omul si exista viata dupa aceasta trecere.

Nu stiu ce sa mai spun.

Daca persoana citeste biblia isi va da seama ca totul este real si ca are de ales.

Sper ca persoana in cauza sa faca alegerea cea dreapta.

Eu nu pot sa influentez cu nimic doar sa prezint aceste lucruri reale.

Sper ca am ajutat cu ceva.

| Gimmy97 explică:

Stati calmi oameni buni. Nu am cancer. Eu am intrebat doar ce ar trebui sa faci intr-o astfel de situatie

| Petru_Boia_1992 a răspuns:

Sa te rogi lui Dumnezeu sa te mantuiasca si sa fie voia lui.

| faLLeNNN a răspuns:

Fa niste fapte bune cat timp mai ai.