| SnYcK3rS a întrebat:

Se scoate si nervul cand iti curata maseaua de carie si pune plomba? Cine a trecut printr'asta imi poate povesti?big grinbig grin va rooog big grin dupa ce trece Pastele ma duc la dentist...numai stau asa! big grinbig grinbig grinbig grinbig grin Daca ma scapa de carie de ce se mai pune si plomba?big grinbig grinbig grinbig grin

FUNDA!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| ganton a răspuns:

Nervul ti-l scoate numai daca a ajuns caria la el. Daca iti scoate si nervu' te va costa mai mult, dar pe cealalta parte n-o sa te doara deloc dupa ce pleci de la dentist.

In schimb, daca iti lasa nervul fiindca nu s-a ajuns la el o sa te doara un pic acasa.

| ѕмιℓєє a răspuns:

Te-a durut? Eu mor de frică, fiindcă imediat merg la dentist crying

| Geo_6329 a răspuns:

Pai cu freza iti curata maseaua.adica.iti face gaura in masea, unde este carie iti curata. Dupa ce curata toata caria, o "spala" cu ddezinfectant. apoi iti pune pune plomba.plomba in sine este o pasta.aleasa de doctor dupa culoarea dintilor tai pentru a nu se vedea diferenta. apoi ii face forma maselei cu un instrument ascutit.si asta a fost:d succes:*