| anonim_4396 a întrebat:

Se zice ca trebuie sa bem 2L de lichide in fiecare zi, gen sa bei multa apa si asa... pai eu daca beau multa apa cand ma duc sa urinez culoare urinei e transparenta si cica Nu ar fi bine ca elimini electroliti ceva de genul...voi cata apa beti de obicei?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
21 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Apa se ia si din alimentele pe care le consumi. Adica nu pui sticla de doi litri la gura si o bei.

| Simpatic a răspuns:

Poti bea linistit 2 litri de apa pe zi, nu bei doar apa plata sau de la robinet poti bea si cateva pahare de apa minerala de exemplu
poti bea si 1 cana sau 2 de ceaiuri zilnic etc

| relian a răspuns:

Ai vazut animale, pasari, insecte sa bea apa ori sa manince cand nu le este foame sau sete?

Astea is niste rahaturi care au ajus sa fie luate in serios pentru ca niste gargaragii de doctori, care nu stiau absolut nimic de meseria asta de doctor, ai ajuns in pozitii bune dind din plisc.

Doctori genu asta or venit cu 3 mese pe zi,cu mincat la ore fixe, cu baut apa anumite cantitati si alte desene animate sa arate ca fac si ei ceva,sa isi justifice banii cei iau.
Cum naiba sa te indopi cu mincare daca nu-ti este foame,ori cu apa daca organismul nu-ti cere?

Doctorii astia pompieri? au ajuns sa spuna ei organismului ce sa faca,cand sa faca? cascadorii plinsului.

Cei care beau bere sau vin mult o fac ca le place,asa le cere organismu,creierul sa se simta el bine, dar ai vazut se duc la baie si elimina apa.

Sa stai sa bagi asa apa in tine ca a spus nu stiu de papagal de asta, is prosti aia care pune botu la vrajeala lui.

Cind organismul are nevoie de apa iti soune, iti cere, nu trebuie tu sai dai.
De aia is si asa multi oameni grasi, le este foame sau nu, gata hai la masa.Au facut un obicei din a bea a minca chiar de nu este nevoie.
Culoarea urinei n-are a face cu bautu.Depinde si ce activitati ai. Daca stai si o fredonezi apoi bagi apa ca in burfuf? normal ca urina este mai putin colorata, pr ca de ai activitate scazuta nici noxe multe nu elimini, toxine cum le mai zice.

| StoicAnalysis a răspuns:

In medie se estimeaza ca un om ar trebui sa bea 2l e lichide. Dar in practica depinde si de ce mananci. Daca mananci mai "apos" intr-o zi. nu trebuie sa bei alte 2l de lichide. Corpul tau iti transmite atunci cand ai nevoie de lichide, doar ca de cele mai multe ori, ignoram semnele transmise.

| ioana748 a răspuns:

Buna,
Necesarul zilnic de apa al organismului nostru este de 40 mililitri/kgcorp/zi.
Suntem 70% apa, cred ca asta spune totul despre ce ajuta in functionarea optima a organismului uman.
Din experiența iti spun ca beau in jur de 2 litri apa/ceai pe zi de vreo 25 de ani si se simt beneficiile in timp.
Sanatate,

| Lupică27 a răspuns (pentru ioana748):

Hai nu ma inebuni, ce beneficii? urinezi des si elimini excesul de apa ca in rest nu vad ce alte beneficii.

| ioana748 a răspuns (pentru Lupică27):

Asa este, te duci la toaleta cam des. Insa te ajuta sa elimini diverse substanțe nepotrivite pentru organism, lupti altfel cu stresul, rezisti altfel in fata incercarilor unor idioate de boli,
faci fata zilelor cu ore putine de somn, inca te duce capul dupa o perioada in care nu prea ai dormit. Un banal pahar cu apa rece poate inlocui un energizant. Oxigenezi creierul si acesta te ajuta.
Insa fiecare face cum doreste.
Pana la urma nu este nimic obligatoriu. Daca beau apa si ceaiuri, o fac strict pentru mine.
happy

| Lupică27 a răspuns (pentru ioana748):

Daca bei dimineata pe stomacul gol o cana de apa e suficient, mai mananci pe parcursul zilei o ciorba si seara bei un ceai, daca bei galeti de apa elimini minerale si vitamine.

| ioana748 a răspuns (pentru Lupică27):

Ei, nu beau galeti de apa. Dar tin cont ca trebuie sa ma si hidratez.
Si eu stiu ce spui tu...si ca excesul iarasi nu este bun.
Intr adevar trebuie atentie la dozaj, chiar si la ceaiuri.
Multumesc de sfat oricumhappy

| anonim_4396 explică (pentru ioana748):

Ce conversatie interesanta aveti aici happy acum am inteles mai multehappy

| ioana748 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ne-ai provocathappy

| anonim_4396 explică (pentru ioana748):

Nu a fost rauhappy

| ioana748 a răspuns (pentru anonim_4396):

Macar sa ne hidratam pe jumatate din cat ar trebuihappy
O tin dalanga, balanga, pe a mea laughing

| Lupică27 a răspuns (pentru anonim_4396):

''Ce conversatie interesanta aveti aici acum am inteles mai multe''
Da frate urmeaza sa ne casatorim si sa plecam in luna de miere la cabana 3 ursuleti.
Ioana Pai asta e ideea ca nu trebuie sa fi atenta la cata apa bei, cand iti va fi sete iti va cere organismul.

| anonim_4396 explică (pentru Lupică27):

Casa de piatra si astept invitatiehappy
oricum bine a spus doctorul acela, gen cand iti e sete atunci bei, gen Nu stai si te intrebi "oare sa beau apa? sau "oare sa ma duc sa fac pipi?" cand simti ca trebuie atunci faci stii

| Lupică27 a răspuns (pentru anonim_4396):

Vi si tu? o facem in 3?

| anonim_4396 explică (pentru Lupică27):

O facem, cum sa nu? dar intai te casatoresti tu si dupa eu da?laughing)

| Lupică27 a răspuns:

De cativa ani incoace apar tot felul de guru din astia pe internet zilnic care iti spun cat sa respiri, la ce ore si de cate ori sa clipesti.
Asculta aici ce spune un medic batran https://www.youtube.com/shorts/YeqJYgJkqMI

| MValentin a răspuns:

Pai daca urina e din ce in ce mai incolora înseamnă ca e de bine deoarece rinichii nu se chinuie sa refiltreze la intinit aceleași,, lichide" ce treaba sa aiba electrolitii

| Condrache_Marian_1989 a răspuns:

Nu trebuie sa bei explicit 2L de apa bruta sa zic asa, eu de ex beau lichide brute gen apa ceai cam 1.1L pe zi, restul din alimente, fructe legume etc etc. Nu baga in tine un bidon de apa pe zi ca nu faci minuni laughing, diversifica hidratatia corpului si o sa fie ok, parerea mea sau daca esti nedumerit maxim te duci la un medic sa ceri o parere si gata.

| natur a răspuns:

Urina incolora poate fi un indicator pentru faptul ca ai baut apa suficienta. Urina colorata poate indica faptul ca inca ar mai trebui sa bei apa.
Necesarul de apa al unui om depinde de cat efort fizic depune, temperatura, etc.