| Bone_Andrei_1984 a întrebat:

DAU FUNDA!
culoarea urinei are legatura cu diabetul?
am o culoare mai ciudata portocalie sau ceva de genul dar asta doar atunci cand nu beau lichide pentru o perioada mai lunga de timp, 5-6 ore
Precizez faptul ca sunt racit si am luat coldrex si tagrenim
Va rog o parere de la cineva in domeniu

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu are legatura cu diabetul. Tagreminul coloreaza urina in portocaliu, iar deshidratarea contribuie la asta. Daca esti racit trebuie sa bei foarte multe lichide, iar faptul ca iei Tagremin ar trebui sa creasca suplimentar cantitatea de lichide, asa incat in perioada asta ar trebui sa bei cam dublul cantitatii pe care o bei in mod normal.

| Bone_Andrei_1984 explică (pentru Brigaela):

Deci spuneti ca diabetul nu influenteaza culoarea urinei

| Brigaela a răspuns (pentru Bone_Andrei_1984):

Evident, nici nu ar avea cum. Nu vorbim de diabetul ajuns in stadiul final, cu nefropatie si insuficienta renala.

| Bone_Andrei_1984 explică (pentru Brigaela):

Multumesc mult!