| andrutzzy a întrebat:

Seara buna. Am 16 ani si de aproximativ o luna am o roseata pe limba. Se intinde de la varf in dreapta, spre gat, pe suprafata limbii. E efectiv rosiatica si usturatoare in zona aia. Ma deranjeaza la masticatie. Centrul limbii, spre gat, e si el parca mai incarcat de cand cu asta. Acum nu stiu daca asa a fost mereu limba, mai albicioasa acolo, sau e paranoia mea..tratez limba de aproximativ 3 saptamani ca pe o candidoza, ca dupa primele zile de netratare zona rosie devenise albicioasa. De extins nu s-a extins sub tratamentele specifice candidozei. Tin sa precizez ca am si pe cineva in casa cu candidoza bucala, chestie care mi-a intarit presupunerea. Sunt disperata, de frica, de nestiinta, ma tem de ce ar putea fi. Urmeaza sa merg la o programare la medic, pana una, alta, ce sa cred? La ce sa ma astept? Va rog mult de tot, vreau doar niste ipoteze, nu un diagnostic. Vreau sa stiu ce ar putea fi inainte sa cedez psihic. Am tratat-o cu glicerina boraxata, bicarbonat, nistatin. Isi fac efectul, cred eu, dar pur si simplu nu simt sa imbunatateasca. Rezolva tot pe moment, limba pare total normala, dar dupa una sau cateva ore revine la starea initiala si tot reiau procedura.
Multumesc anticipat pentru orice raspuns util. Sanatate.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Foloseste glicerina boraxata si fa-ti un control.
Urmezi un tratament? poate fi o cauza.
O zi buna happy

| cristimihailov a răspuns:

Dar... tu la doctor ai fost?

| Andreea_Grigore_1988_5D6e a răspuns:

Roseata aceea pe limba nu cred ca este vreo candida bucala.Ar fi trebuit sa treaca cu tratamentul specific acestei ciuperci fara sa mai reapara.Inseamna ca e altceva.De regula unele afectiuni ale organismului se manifesta cu semne si pe limba.Acum sa-ti zic exact nu stiu.http://naturapentrusanatate.com/......feri.Poate te ajuta cu ceva sa citesti aici doar pentru informatia ta, dar cel mai indicat este sa consulti medicul si sa ceri un set de analize amanuntit sa descoperi cauza de la radacina.Multa sanatate.

| andrutzzy explică:

Am specificat ca URMEAZA sa merg la doctor. Si daca nu e candidoza bucala, de ce atunci cand intrerup tratamentul se manifesta fix asa? Am tratat-o ca pe candidoza ca va dati seama, avand o persoana cu aceleasi simptome in casa, am zis clar ca e taman aceeasi treaba. Acum nu stiu ce sa mai cred, disper.