| llleo a întrebat:

Seară bună. Niște sfaturi pentru a-mi obosi ochii pentru a adormi cât mai repede?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ineys a răspuns:

Nu te lua dupa astia care zic sa te uiti la filme/pe telefon inainte sa adormi.
Ala e motivu principal pentru care nu poti sa adormi, deoarece lumina artificiala pacaleste creierul care nu poate face diferenta dintre ea si lumina naturala.
Astfel el crede ca inca este zi si trebuie sa te tina treaz. Cel mai recomandat e sa renunti la toate cu 1 ora inainte de somn pentru a-i oferii creierului timp sa-si dea seama ca e seara si trebuie sa doarma.

8 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Nu ochii trebuie sa-i obosesti ca sa simti nevoia de odihna ci corpul... fa sport.

| sierra1 a răspuns:

Fă vreo zece ture in jurul casei/blocului. Acum!

| llleo explică (pentru sierra1):

Acum acum laughing)

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Citește! Dar un sfat naturist: taie o ceapa bucăți si pune-o aproapele de pat sa inhalezi mirosul si vei adormi.

| Dalmore a răspuns:

Degeaba îți obosești ochii dacă fizic zbârnâi.

| Raducons a răspuns:

Citeste ceva, o carte sau pe telefon si adormi

| MihaiPavel21 a răspuns:

Nu ochii trebuie să-i obosești, ci corpul ca să poți dormi.Îți recomand să faci efort fizic pentru a-ți obosi corpul și a putea dormi.De exemplu, uite fă 30 de flotări și de 30 de abdomene și ai să obosești și vei putea dormi.

| Nightwolf1 a răspuns:

Salut! Ai putea citi o carte, sa te uiti la un film, sa asculti muzica, etc.