| Momentan a întrebat:

Seara bună tuturor!
Cum să fac rost de energie? Nu consum energizante, sucuri ori cafea.
De ceva timp obosesc foarte tare. O dată chiar m-am întins si am adormit instant, voiam să verific dacă am încuiat ușa, dar n-am reușit să mă mai ridic. Mă doboară trezitul de la 6. Am un program destul de încărcat până seara, mai și-mi fac treburile mele eu, nu mă ajută nimeni. Stau și mult pe pc/telefon că am teme/proiecte.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Se numeste ASTENIE DE PRIMAVARA.
Iarna consumam putine surse naturale de vitamine, iar acum apare "rezultatul": lipsa de energie, oboseala.
Primavara incep sa apare "noutatile" de verdturi, care trebuie consumate cat mai multe: ceapa verde, ridihi de o zi, leurda, salata etc. Cum apar si fructele, trebuie si ele consumate, cat maimulte (cand le vine sezonul in gradini, mai putin cele din sere).
In timpul zilei fa pauze de relaxare: 5-10 minute la fiecare ora!
Nu te stresa! Iti consumi sanatatea degeaba.
In curand te vei simti iarasi plin de energie!

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca parintii te-ar educa si supraveghea serios, asa cum ar trebui sa faca orice parinte, nu ai mai sta atat de mult pe telefon si ai dormii, ceea cea ar duce la odihnirea creierului si corpului.
Proiectele se rezolva pe un laptop sau Pc, in timpul zilei, nu noaptea pe telefon.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

8/8/8/24/7/365. Ce muncești în plus devine oboseală care nu mai trece.

| doctorandus a răspuns:

Pur si simplu trebuie sa dormi mai mult si sa stai treaz mai putin. Altceva nu ajuta.

| Momentan explică (pentru doctorandus):

La asta visam, dar e un privilegiu pe care nu mi-l permit.
Dacă ar fi mai calitativ somnul, poate era altceva. Din păcate există "bufnițe" mahalagioaice.

| Momentan explică:

@Violleta2022, ce urmărești prin comentariul tău?
Nu stau cu părinții și cât aș vrea eu, nu-mi stă în putere să-i readuc.
Am locuința mea. Din proiecte îmi câștig pâinea. Mă folosesc de telefon pentru cominicare. Mai lucrez și seara, în ce interval dau randament(nu suntem toți la fel), iar asta nu m-a afectat.
Oricum, întrebarea este veche, nu mai este validă. Colegii TPU au avut dreptate.

| 99290 a răspuns:

Cred că dacă în ciuda timpului foarte încarcat, ai face mici pauze de deconectare, pot să fie si de 3-5 minute, în care să mănânci ceva dulce, să asculți o melodie, sau pur și simplu sa respiri lent și să te gândești la ceva frumos, și-apoi să revii la activitatea în care ești inclusă, te-ar ajuta în ceea ce privește productivitatea mai mare. Cafeaua ajuta la a nu mai simți nevoia de somn. Prea multă cafea te-ar putea agita.
De asemenea, poți încerca multivitaminele sau vitaminele b care oferă energie.

| Momentan explică (pentru 99290):

Prin ceva dulce faceti referire la zahar? Nu consum zahăr, doar miere sau ciocolată neagră uneori.
Mulțumesc!

| 99290 a răspuns (pentru Momentan):

Nu, nu mă refer la zahăr. Mă gândeam la un fruct.
Mulțumesc și eu!

| CassianR a răspuns:

Încearcă extract de Ginseng! Sau cafea cu ginseng, nu fac reclamă însă pentru mine funcționează foarte bine ca și sportiv și când am nevoie de energie în plus la antrenamente.