| george_4360 a întrebat:

Semintele de floarea soarelui dauneaza performantelor sportive daca mananci in exces?(eu mananc 1-2 pungi pe zi)
Funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Dupa cum vedem, alimente bogate in grasimi, in general. Deci, o dieta low-carb, care contine mai multe grasimi iti poate asigura necesarul fara a manca prea multe calorii.
Daca incercam sa mancam o dieta bogata in carbohidrati pur si simplu nu va mai fi loc din punct de vedere caloric pentru sursele de omega 3 in cantitati suficiente.
Este important sa avem in dieta atat surse vegetale cat si animale.
Exista si suplimente, insa cea mai buna absorbtie este tot in cazul alimentelor.
In trecut, animalele care pasteau iarba in loc de antibiotice si hormoni de crestere sintetizau si depozitau in grasimea lor o cantitate mult mai mare de acizi grasi omega 3 decat acum.
Corpul nostru nu poate sintetiza aceste grasimi, deci ele trebuie sa vina din alimentatie.
Putem trai si fara ei, insa apar probleme de sanatate(fizica si psihica) mai devreme sau mai tarziu.
Ce efecte benefice au, pe scurt:
reduc inflamatia
cresc pearmilitatea membranelor celulare(celulele se hranesc si elimina toxinele mai bine)
ajuta in prevenirea si tratarea obezitatii(reduc rezistenta la insulina si cresc secretia de leptina- hormonul satietatii)
previn cresterea tesuturilor tumorale
reduc depresia
imbunatatesc sanatatea pielii, parului si unghiilor
previn aterosleroza si hipertensiunea.

4 răspunsuri:
| Maariiaa a răspuns:

Poți să mănânci semințe dacă faci sport, pentru că le elimini grăsimile care le asimilezi, fiind foarte puține sau chiar deloc.
Mănâncă semințe fără griji.

Numai bine.

| bulin a răspuns:

Mananca daca faci sport e ok

| Katy20Kaithleen a răspuns:

Eu sunt fata si ador semintele. Poate ca sunt ele daunatoare dar nu ma pot lasa sa nu le mananc. Dintii si silueta nu au fost afectati deloc!

| candygirl a răspuns:

Nu cred ca iti afecteaza performantele sportive... poate doar dintii laughing.