| utugardplusnirolf a întrebat:

Si-a pus cineva aparat dentar pentru corectarea ocluziei inverse? La ce varsta? A dat rezultate? La ce clinica?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Andruşcă a răspuns:

N-am avut ocluzie inversa dar am avut aparat dentar fix la 14 ani(d-ala cu bracketi lipiti de dinti permanent).
L-am avut 1 an si un pic pana sa mi-l dea jos. Rezultatete sunt extrem de vizibile, dintii si-au modificat pozitia chiar cu 1 cm. Din gura de care toti faceau misto am ajuns cu dintii aliniati perfect. Cunosc si altii care au avut aparate fixe, la toti a fost la fel de bun rezultatul. Pozitia dintilor se modifica vizibil, merita toata perioada in care-l porti si toti banii(e destul de scump aparatul, cred ca stii).

Despre clinica..cam toate clinicile din orasele mari sunt bune. Sa eviti cabinetele alea de bloc, atat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde din ce oras. Eu sunt din Bucuresti si cunosc pe cineva care a avut muscatura adanca iar rezultatele au inceput sa apara intr-un an si cateva luni (deci, pentru corectarea muscaturii inverse cam tot atat ar fi). Are 28 de ani, asa ca ti-l poti pune la orice varsta doresti, important este sa vrei.