| MaDu222 a întrebat:

deci parinti mei fumeaza amandoi si la mine la tara am multi prieteni care fumeaza. intrebarea mea este : e mai periculos sa fumez sau sa inspir fumul lor? fundabig grin

13 răspunsuri:
| ionica56 a răspuns:

Din cate stiu daca respiri miros de tigara de mic, cabnd crestii simti nevoia sa fumezi si nu stii dc.
E app tot una. Doar ca fumatull ee mai bun daunator. PlaMANILOR!
happy

| Alexander21 a răspuns:

Este mai periculos sa inspiri fumul lor.Deoarece fumatorul,tragand in plamani fumul, ramane o anume cantitate de nicotina, dar tu fiind nefumator fumul acela care il respiri e mai periculos.Nu contine nicotina, insa contine o multime de factori cancerigeni, cu care corpul tau nu este obisnuit fiind nefumator.Si esti mult mai vulnerabil. Poti sa apara o multime de boli din cauza asta (astm bronsic,pneumonie,tbc). Sfatul meu, evita locurile cu fum, si nu te apuca de fumat!

| doroteea a răspuns:

E mai periculos sa inspiri fumul lor, dar asta nu inseamna ca trebuie sa te apuci de fumat!

| BudăSpiritOfVengence a răspuns:

Sa insipiri e mai periculos

| KaRa23S a răspuns:

Ambele sunt exact la fel, e tot una, numai ca nu o faci direct tu.

| Mirυnα_5003 a răspuns:

Sa fumezi, clar. Asa esti sigur ca tutul ajunge unde "trebuie". Dar si sa stai in preajma celor care fumeaza e periculos pentru sanatatea ta. happy

| valy31 a răspuns:

E la fel in ambele cazuriwinking

| 30stm a răspuns:

Cred ca ambele ...desi daca fumezi tu e mai periculos

| Any a răspuns:

Este mai periculos sa inspiri fulul lor deoarece fumatorul inspira si expira fumulul tu doar il inspiri nu il si expiri. Astept fundita!

| Smile_5509 a răspuns:

Sa inspiribig grin
Fumul ala e toxic pentru ca e "folosit" si a trecut prin plamanii altcuiva./

| đ a răspuns:

Sa fumezi, evident. dar si daca inspiri aerul lor e rau pentru plamani dar nu se compara cu raul pe care-l face fumatul in sine.

| Kitty_7752 a răspuns:

Sa inspiri!winking

| Lisa01 a răspuns:

Desi probabil ai auzit ca e mai periculos sa inhalezi fumul, e doar un mit. Binenteles ca in momentul in care stai cu persoane care fumeaza te numesti,, fumator pasiv,, si esti afectat de acel fum dar intr o foarte mica masura, insa cand fumezi iti expui plamanii in mod direct fumului si toxinelor din tigari plus ca fumatul devine un viciu in cele din urma. Te sfatuiesc in cazul in care nu fumezi sa nu te apuci de fumat(din experienta de fumatoare). Bafta!