| Good Cat a întrebat:

Simptome :
- Puls marit.
- Batai ale inimii ca la iepure.
- Dureri in partea stanga sus, deasupra sanului.

Am luat zahar, aspirina, apa cu zahar.

Posibil de la nervi si stres, am probleme in ultima vreme.
Fumez, beau cafea. Destul de mult.

Mentionez ca nu ma sacaie, dar atata timp cat pun mana doare ca si o febra musculara.
De la ce este totusi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
soothe
| soothe a răspuns:

Optimistic vorbind poate fi o nevralgie intercostala, insa poate fi si un preinfarct. Nu uita ca in ultimii ani tot mai multi tineri fac infarct datorita consumului de tigari, cafea, droguri, stil de viata, alimentatie, stress.
Cred ca este bine sa mergi la medic.

| nickolass25 a răspuns:

Salut. Parerea mea e ca ar putea sa fie doar o febra musculara, dar asta nu explica pulsul marit si bataile inimii... Stresul si nervii pot conduce la anumite probleme cardiace, impreuna cu consumul exagerat de cafea si tutun. CAteva informatii despre stres gasesti aici: http://ro.wikipedia.org/wiki/Stres, iar aici: http://www.sanatate.org/teste/stres_chestionar.html gasesti un test care iti zice cat esti de stresata. Daca vrei sa scapi de stres, la adresa http://www.santamia.ro/masaj/masaj-antistres.htm gasesti o metoda destul de buna pentru a scapa de stres, dar si daca renunti si/sau diminuezi consumul de cafea/tutun. In concluzie, sfatul meu e sa mergi la un medic sa iti faci un control amanuntit, pentru a evidentia orice problema din timp ai pentru a primi un tratament de specialitate benefic problemelor tale. Mult succes in depistarea problemei si multa sanatate, ca-i mai buna decat toate. :) Pupici :-*

| reptila a răspuns:

Du-te urgent la doctor.Pe taicămeu îl durea extrem de tare gâtul mai ales la efort şi ajuns la operaţie pe cord.NU TE JUCA CU AŞA CEVA!