| anonim_4396 a întrebat:

Simt ca innebunesc. Cum scap de asta? Simt ca o iau razna.
Credeti-ma, daca am scris asta aici, inseamna ca e grav.
Nu spun de ce innebunesc. Dar e dureros. E ca si cum cineva sau ceva iti mananca sufletul, si nu se intampla doar de o zi doua, ci de un an.
Un psiholog mi-a zis ca eu as avea o forma foarte, foarte usoara de schizofrenie hebefrenica...Dar nu stiu ce sa zic. laughing
Cum as putea sa scap de asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Gregory a răspuns:

Bună! Eu te sfătuiesc să mergi la biserică, să te rogi, să participi la slujbe, să te apropii mai mult de Dumnezeu. Acolo îți poți găsi liniștea de care ai nevoie, și te poți descărca de tot ce ai pe suflet. Mai târziu îți poți găsi și un preot duhovnic la care să te spovedești, iar dânsul îți poate da mai multe sfaturi. Te va ajuta foarte mult! Dacă poți, și ai posibilitate din punct de vedere financiar, ar fi indicat să mergi în continuare la un psiholog, pentru a te ajuta să te cunoști mai bine și să vezi cum poți rezolva această problemă.
Din experiența personală îți spun că și eu, în perioada liceului, am trecut prin întâmplări aproximativ similare, însă m-am apropiat de biserică, prin intermediul unui prieten, și starea mea de spirit s-a îmbunătățit considerabil. Merită să încerci. Multă sănătate!

| DarkOrbitMoon a răspuns (pentru Gregory):

Nu-s credincioasa, nu ma duc la biserica. rolling on the floor

| Wehrmacht a răspuns:

Si cam cum sa te ajutam noi daca habar n-avem ce ai?

| T0T a răspuns:

Lasa psihologul. Nu stie de el dapoi de tine. Poti remedia asta, dar ai nevoie de niste factori din jur benefici. Si eu simt ca innebunesc uneori...Serios. Dar cred ca pot iesi din starea aia si si stiu cum. Nu am nevoie de psihologi ca sa imi dea verdicte tampite si sa ma panichez. Ma cunosc mai bine decat ma conoaste orice psiholog.

| sabin89 a răspuns:

Nu exista. Trebuie sa gasesti tu si lucruri care iti fac placere. Si alea au darul sa iti aduca...ghici ce: un strop de fericire. Pot fi lucruri simple, care nu sunt departe de tine. Evita-le pe cele complicate, care te streseaza si iti creaza stari negative.

| cristimihailov a răspuns:

Pai poate ar trebui sa iti usurezi sufletul intai de toate si sa spui de ce innebunesti.

Apoi sa incepi sa accepti situatia si sa treci pe langa daca poti.

Sau sa incerci sa tii sub control chestia, ceea ce banuiesc ca, neschimband atitudinea ta cu privire la ceea ce nu spui, s-ar putea sa fie foarte greu.

Auzisem ca si meditatia ar fi o cale catre mai bine un pic.

Realizeaza te rog ca aceste sfaturi nu se interpun celor medicale si ca ele sunt mai mult pentru a te linisti... venite de la persoane care nu au studii de specialitate.

| Wøodenpints a răspuns:

Îi aduci o bere lu maestru Wooden. Bine, asta nu o să te facă să te simți mai bine, dar măcar așa poți fi și tu utilă în univers.

| DarkOrbitMoon a răspuns (pentru Wøodenpints):

Numai de a dracu nu-ti aduc.

| matrix100 a răspuns:

Fa ceea ce iti place, iesi cu prietenii la un suc, la un film, si axeaza-te pe activitati placute

| Syndre a răspuns:

Healthy body > healthy mind. Mânâncă sănătos, "curat" și fă sport (pentru început).

| ijuuuuuuu a răspuns:

"Un psiholog mi-a zis ca eu as avea o forma foarte, foarte usoara de schizofrenie hebefrenica". De ce nu îți spune psihologul cum să scapi de asta?
Și treci la subiect.