| anonim_4396 a întrebat:

Am o anumita problema... De ceva luni bune de zile, nu mai tolerez deloc cuplurile. Le detest de nu mai pot efectiv. Sincer. Dacă va veți întreba de ce, am pretexte serioase pentru care le detest, dar nu stau sa intru în amănunte, în detalii, nu stau sa dau explicații. Am eu ceva, iar cei care vor spune: "Eu cred ca tu nu ai fost niciodată îndrăgostită" sau: "Nu mai fi negativa, nu ai de ce sa urăști, ce crezi ca putem face noi"? Mai bine va abțineți. Îmi scrieți pe privat, pentru ca voi chiar nu știți prin ce trec. De multe ori am impresia ca niciodată nu voi găsi, nu voi avea un băiat pe care sa îl pot iubi și eu, toți băieții pe care cred ca eu i-as 'îndrăgi' sa spun, sunt luați de toate urâtele/ignorantele. Efectiv nu mai pot. Simt ca nu mai pot ieși în oraș, la concerte nu ma mai pot duce. Nu e nimic scris în zeflemea aici, e totul real. O sa ma duc probabil și la psiholog, dar deocamdată nu sunt pregatita cu banii, pentru a face pasul asta. Si nu știu deocamdată cum pot sa scap de aceasta problema care îmi mănâncă sufletul și mintea. Nu vreau sa credeți ca am ceva personal cu aceste soiuri de oameni, dar nici prea dragi nu îmi sunt. Ce pot face sa scap?

24 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Probabil o să-ți treacă când o să-ți găsești și tu pe cineva și n-o să mai fi frustrată că ești singură

| anonim_4396 explică (pentru Adry05):

Poftim!? Tu chiar crezi ca, comentariul tau adus la postarea mea ma ajuta cu ceva? Nu! Cred ca și tu faci parte din turma (cred ca stii foarte bine la ce ma refer), și acum imi scrie acest comentariu "fericirea care zace în tine". Nu am nimic cu nimeni, dar tu cred ca nu realizezi ca nu aveam nevoie de acest comentariu meschin, anost. Nu vreau sa instig la ura, dar fără comentarii nepotrivite, la persoanele singure, cum sunt și eu, ok?

| Adry05 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mamă tu chiar ești frustrată rău, se vede din reacție laughing) fată rezolvă-ți dracu frustrările astea că o să ajungă să te evite toți.

| anonim_4396 explică (pentru Adry05):

Pe tine te evita deja toți, taci naiba din gura. câți ani ai, de îmi vorbești tu mie așa? Frustrata ești tu, nebuno..Am anumite probleme, ai înțeles? Și fara apropouri. stai dracu liniștită cu ******* ăla cu care ești ai înțeles? Mai bine stăteai naiba potolită in banca ta și numai comentai.
Cred că ești una fara caracter.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Urasti cuplurile pentru ca nu ai prieten, asta deduc din intrebarea ta, iar atunci cand nu o sa mai fi singura, probabil nu ai sa le mai urasti.Asta e cea mai buna solutie.Alta solutie ar fi sa te inchizi in casa si sa nu te mai uiti pe net ca sa nu mai vezi cupluri.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu ai nici 18 ani impliniti iar Adry cred ca a terminat facultatea.
Cred ca nu cauti neaparat o solutie ci doar consolare, sa te asculte cineva.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Încetează te rog eu frumos. Aia daca ar fi terminat o facultate, nu mi-ar fi vorbit așa... A fost o nesimțită și o needucata..cred că nici la facultate nu e macar.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Incet si calm, totul se rezolva ^_^.

Si... dar nici nu pot sa gasesc o solutie eficienta pentru ca nu ai spus de ce le detesti, ca "nu stai sa dai explicatii", asa ca nici noi nu stam sa dam explicatii.

Aparent totul a plecat de la premiza ca tu nu poti sa fii cu un baiat. Sau cel putin asta crezi. Dar cati ani ai?
Iar legat de baietii pe care crezu i-ai "indragi" si sunt luati de fetele urate sau ignorante... care este problema? In primul rand trebui sa intelegi un lucru pe care eu l-am invatat in viata. Ceea ce vrei si ceea ce iti trebuie sunt doua lucruri total diferite. Tu nu stii ca ti-ai gasi fericirea langa acei baieti. Daca am presupune ca ati fi impreuna, pentru ca este posibil asta, va intalniti, va indragostiti intr-o secunda si sunteti impreuna... crezi ca dupa, asta ar fi tot? Nu. Ar putea sa inceapa certurile inevitabile si apoi sa va despartiti, poate din cauza ta, poate din cauza lui, in timp ce tu poate te indragostesti de altcineva, din diferite motive. Dupa realizezi ca nu asta este ce ai vrut, ca nu este ca prima data. Si apoi stai iar singura si te gandesti la asta.

Crezi ca cuplurile sunt toate fericite? Ca in asta sta fericirea? Nu... Cuplurile sunt la fel ca tine si la fel ca ceilalti. Nu au nici o importanta.

Uita pentru un moment daca poti, linisteste-te si uita de tot ceea ce este in jurul tau, de toate fetele si toate cuplurile. Esti doar tu. Trebuie sa intelegi ca viata incepe intr-un punct si se termina in alt punct iar intre aceste puncte se poate intampla orice. Cele mai frumoase lucruri vin cand nu te astepti si asa o sa fie si in cazul tau. De ce sa ii cada din cer unui copil de 10 ani 100000 EURO si sa nu stie ce sa faca cu ei? Mai bine sa ii daca unui adult la nevoie. Asa o sa fie si in cazul tau.

Si acum vad, cum adica sa nu credem ca ai ceva cu acele soiuri de oameni? Pai nu ai? Chiar tu ai zis ca ai (asta daca nu ai ratat ceva cuvinte de legatura).

Am citit acum cativa ani o carte care mi-a raspuns la multe intrebari pe parcurs, era si un capitol despre viata de familie, poate o sa te ajute (Daca e cazul). Diferenta intre tine si cupluri este ca tu nu ai pe cineva si poate ca nici nu iti trebuie asta acum. Oricat spui ca este o problema personala, asta este din cauza mintii tale, din cauza egoului tau, care nu esti tu cu adevarat. Nu exista probleme in lume, asta este ceva ce mintea ta crede, pentru ca mintea adora sa se lupte cu astfel de probleme. Si daca ai avea sansa sa scapi acum, nu cred ca ai vrea asta, pentru ca te-ai gandi ca ai investit prea mult timp intr-o astfel de problema ca sa lasi totul balta. Daca nu crezi, uite: renunta la asta. Spune-ti tie ca nu ai o problema cu asta, pentru ca daca tu crezi ca nu ai o problema, atunci nu ai. Dar nu e chiar asa de usor precum pare, de zis.
Singura cale de scapare pe care o vad eu este sa te cunosti mai bine, sa stii ce anume te supara si sa iti studiezi putin mintea ta.

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Este cel mai frumos comentariu pe care l-am primit vreodată. L-am citit cu drag și am crezut ca va fi tot negativ ca cel de mai sus, dar a fost incomparabil, de fapt. Mulțumesc! happy

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

A, serios? Daca e asa, atunci ma bucur sa aud asta.
Dar degeaba este frumos daca nu te si ajuta, pana la urma asta conteaza.
As vrea daca se poate sa se rezolve "problemele" la fiecare intr-o secunda, dar nu este posibil asta (sau este?).

Cineva a spus ca dreptul omului din nastere este sa fie fericit. Insa pentru a face acest lucru... este multa bataie de cap. Toate problemele existente in lume pleaca de la minte/creier, altfel nu ar fi probleme, ci doar... fapte fara nici o judecata. Daca reusim sa ne controlam mintea, reusim sa controlam totul. Ce te impiedica in momentul asta sa te bucuri? Cuplurile. Acest lucru pleaca de la creier si am putea la fel de bine sa oprim fluxul de ganduri si sa decidem sa nu ne mai supere cuplurile (zic in general acum) si gata. Insa e nevoie de mult. exercitiu ce nu se explica asa usor oriunde.

O sa dai si de alte probleme de acest fel, asa ca este bine sa "te antrenezi" sa scapi de ele de acum.

Mult succes in tot ceea ce faciwinking

| ywar a răspuns:

Prin ce treci?
Ai unde pune capul jos sa te odihnesti?
Traiesti sub cerul liber?
Rabzi de foame zile intregi?
Esti hartuita de cineva?
Te asteapta cineva la gard cu cutitul sa te omoare?
Porti haine curate?
Ai ce imbraca si nu umbli in zdrente?
Ai parte de dragoste?
Mori de sete?
Astea-s probleme!

| anonim_4396 explică (pentru ywar):

Nu am vrut cu postarea mea sa instig ura nimănui. Totuși pentru mine asta e o mica problema, de care nu pot scăpa încă. Fără alte comentarii, clar!?

| Catrice a răspuns (pentru ywar):

Omiți un lucru.
《Ai parte de dragoste?》
Aici asta e problema.

| anonim_4396 explică (pentru Catrice):

Eu spun ca da. Adică am părinți, ma iubesc, dar lucrurile stau altfel. Simt ca un prieten, sau mai mulți, nu m ar putea înțelege.

| anonim_4396 explică (pentru ywar):

Cred ca ii rezolvi problema punandu-i intrebarile astea?
Sunt sigur ca si tu, ca toti oamenii, ai problemele tale si intrebarile alea de 3 lei nu te ajuta cu mare lucru.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ai mare dreptate!

| llleo a răspuns:

Ți-ai creat o problemă imaginară. În urmă cu aprox. 1 an, am avut aceeași povară. Într-un fel sau altul, ți-ai integrat această problemă în minte. Crede-mă, totul e în mintea ta. Am realizat asta în urma ei. Eu am depășit-o cu ajutorul timpului. Timpul o rezolvă. La mine așa a funcționat.

| anonim_4396 explică (pentru llleo):

Asa de ușor a funcționat la tine. la mine nu cred. La mine e ceva destul de personal. Si am nevoie de o rezolvare, dar nu știu dacă cu ajutorul timpului.

| Beyou799 a răspuns:

Sa stii ca cei care sunt impreuna sufera mai mult decat o persoana singura, deoarece ei nu pot avea liniste daca vede ca o fata a zambit la prietenul ei sau invers, sunt gelosi, nu pot avea certitudinea ca nu mai vorbesc pe ascuns si cu alte fete, daca nu le raspunde la mesaje, le strica deja toata ziua si se si ingrijoreaza, incep sa se ataseze unul de altul, iar dupa deapartire por suferi luni bune + ca vor fi si singuri. Relatiile din ziua de azi, nu ai observat cat de repede si usor se strica? Nici nu sunt de durata, si unele ajung sa fie si marcante in cazul in care unul dintre ei a pus prea mult suflet. Altii sunt impreuna doar pe interese sau de ochii lumii. O relatie fericita, reala si frumoasa este doar aceea care dureaza toata viata. Cate situatii ai vazut asa. Sa stii ca nici cei pe care ii vezi tu impreuna nu au o relatie reala deoarece e foarte greu sa intalnesti pe cineva care sa simta la fel pentru tine, mai intervine si iluzia sufletului, si in situatia asta, sentimentul dispare dupa un timp si realizezi ca de fapt nu erai indragostita si ca realatia a fost un fake. Acum lumea numeste orice a fi o relatie. Se mint singuri, o relatie e atunci cand iubesti cu adevarat pe cineva si acea persoana la fel pe tine, iar iubirea de acest gen se construieste in mult timp. Si toti care au avut relatii au avut si de suferit mult automat si si-au dorit sa dea timpul inapoi sa nu fi cunoscut acea persoana ca sa evite suferinta si sa fi fost single. Tu daca vrei sa fii impreuna cu cineva trebuie sa fii pregatita de toate astea, plus ca multi baieti doar mint, numai gura ce e de ei, dar inimile lor sunt impietrite, nu ii sensibilizeaza daca aflq ca suferi tu sau ca tii la ei, si sunt si fete asa. Deci nu e nimic roz pe cat vezi. Cand o sa ai o relatie si la un moment dat intervin certuri sau despartiri, iti vei dori sa dai timpul inapoi sa traiesti ziua de astazi asa single si linistita. Sfat, mai bine te indragostesti de un baiat dupa ce se indragosteste el de tine, stiu ca asta nu poti controla, dar poti preveni prin a nu mai crede fiecare cuvant din partea lui inca de la inceput. Ti-am spus asta ca pe viitor sa stii. Baieti buni sunt foarte rar, eu una, nu am intalnit niciunul care sa merite o fata. Asa ca bucura-te cat mai poti de momentele astea. Candva tot vei avea un prieten, apoi sot, familie, si vei tanji dupa vremurile astea. Si cand te deranjeaza cuplurile, nu le acorda importanta, stii bine ca sa se pacalesc unul pe altul, si chiar daca nu, ajung sa sfere tare dupa, in marea majoritate fetele, ca baietii au mereu replica "mai sunt fete pe lume, are balta peste" si se duc repede la alta, ori sa uite de fosta, ori sa o faca geloasa, ori ca i se pare o varianta mai faina. Si cam asta e. Nu te pacali singura ca relatiile sunt si frumoase, pot fi horror, deoarece la inceput e atat de frumos incat te simti in rai, si imediat, brusc, apare iadul, gandeste-te doar cat amalgam de sentimente, cata amagire si dezamagire. Iar cei pe care ii vezi tu impreuna, cu siguranta au trecur sau vor trece prin asta. Nu exista relatie perfecta, mai aproape de perfecriune esti tu de una singura acum. Si gandeste-te ca o fata cuminte, chiar daca va dura mult timp, va castiga inima unui baiat de calitate, inteligent si matur, asa ca tu esti mult mai castigata din start.

| Camelia25 a răspuns (pentru Beyou799):

Vorbești doar din propria perspectiva și lucrurile nu au de ce sa fie asa in majoritatea cazurilor

| anonim_4396 explică (pentru Beyou799):

Mulțumesc din inima! happy happy

| Beyou799 a răspuns (pentru Camelia25):

Nu zic din propria perspectiva pentru ca eu nu am trecut prin asa ceva, am vrut sa stau departe de relatii, asta am vazut in cazurile tuturor cunoscutilor mei.

| Beyou799 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai pentru ce! ????????

| Beyou799 a răspuns (pentru Camelia25):

Si sa stii ca nu exista iubire fara suferinta, asta stie toata lumea. Deci e inevitabil.