| SaveTheNature a întrebat:

Simt o caldura in zona pieptului (in zona esofagului). Nu ma doare, insa e o jena incomoda.Mancarea trece greu prin acea zona de asemenea. Si uneori aceasta jena este insotita de un nod in gat. -nu am febra, respir ok. Ce ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

O sa dureze 3-4 zile pana se instaleaza efectul. Mai ales ca luasesi alte pastile prost alese anterior care vor intarzia un pic efectul favorabil.

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca nu cumva ai un reflux gastro=esofagian incomplet tratat, ti-ar trebui o endoscopie cu biopsii pentru excluderea unei esofagite cu eozinofile, boala de cauza necunoscuta, rara, care determina probleme de inghitire.

| SaveTheNature explică (pentru Brigaela):

Momentan iau gaviscon(de vreo 3 -4 zile iau) si renitidina (azi am luat-o prima).
Tu te pricepi mai bine Brigaela.
Nu poate fivorba de hernie hiatala sau de esofag Barret, ulcer sau gastrita?

| Brigaela a răspuns (pentru SaveTheNature):

Poate fi vorba de toate acestea iar tratamentul este unul complet nepotrivit, nu stiu cine ti le-a prescris, dar in mod cert iti agraveaza starea. gavisconul este un simptomatic, il iei 2-3 zile, daca stii deja diagnosticul de mai inainte, pana ajungi la medic. ranitidina nu se mai recomanda de multa vreme, asa ca nu inteleg de ce o iei. Exista un numar foarte limitate de pacienti care mai au beneficii de la ranitidina si aceia sunt alesi foarte atent de gastroenterolog. daca iei dupa ureche diverse chestii auzite la piata, asteapta-te sa te simti tot ma rau.

| SaveTheNature explică (pentru Brigaela):

Am fost la medicul de familie. I-am explicat tot. Mi-a dat trimitere la gastroenterolog de abia peste 2 saptamani.
Si mi-a dat o reteta cu "domperidon" si "lansoprazol". Si a zis sa vad daca se remediaza treaba. Am inceput sa iau, dar am adesea dupa masa un puternic nod in gat.

| Brigaela a răspuns (pentru SaveTheNature):

O sa dureze 3-4 zile pana se instaleaza efectul. Mai ales ca luasesi alte pastile prost alese anterior care vor intarzia un pic efectul favorabil.

| DiamondShine a răspuns:

Aceste lucruri se intampla si de la stresul acumulat in ultima vreme, daca ai avut vreo problema pentru care te-ai consumat in ultima vreme, este posibil ca de la acest lucru sa ai aceste simptome. Daca insa nu ai fost stresat/a in ultimul timp, o alta posibilitate ar fi de la mancarea din ultimele 3 zile, aici vorbesc despre acidul gastric sau alte complicatii ale stomacului ce se manifesta cu jena incomoda si nod in gat. Daca spui ca nu ai probleme cu respiratia inseamna ca plamanii sunt ok.Cel mai probabil sa ai o arsura la stomac in urma a ceea ce ai consumat in ultimele zile, sau pe sistem nervos(stres)

| pietrean a răspuns:

Nodul in gat,ar insemna ca poti avea probleme cu glanda tiroida, cu stresul,emotii,panica,nevroze,viroze.
In primul rand,ar trebui sa te hidratezi bine(cu apa),sa mergi la medicul de famile(intai),apoi,cu prescrptie,sa iei calmante(sedative). Niste analize(gratuit),tot cu trimitere de la medicul de familie(sa aiba vreun parinte asigurare CAS),nu ar strica, pentru a verifica nivelul calciului, magneziului, potasiului, etc.

| krs20kriss a răspuns:

Buna! poti avea arsuri de la diferite alimente incearca sa iei un gaviscon acum va trebuie inainte sa mergi la un doctor sa te consulte ..mult success!

| CtinMarian a răspuns:

Poate fi un reflux gastroesofagian, parerea mea cu urmatoarele simptome:

pirozisul : senzatie de arsura retrosternala inferioara, ce poate iradia ascendent catre baza gatului; apare in special dupa mese voluminoase sau dupa consum de grasimi, condimente, citrice, alcool, cafea, ciocolata, menta, etc., dar si in anumite posturi (anteroflexie, decubit)
disfagie : dificultate la inghitirea
odinofagie : durere la inghitirea

| SaveTheNature explică (pentru CtinMarian):

Deja sunt la dieta de 3 zile, si nu mai trece. Tot caldura simt in zona aia. Aproape toata ziua.