| Invictusman a întrebat:

Soră-mea e la terapie intensiva aproape pe moarte. Are cancer pancreatic a fost operata și o făcut complicații, mai exact tromboza venoasa profunda, cred ca e tinuta de aparate în viata nu știu, ca soră-mea mi-o trimis un clip și de abia mai respira, arata horror, m-am speriat când am văzut. Pe lângă astea are și diabet zaharat. Are 53 de ani! Are șanse de supraviețuire voi ce spuneți?
În continuare e în stare grava, nu știu cât mai rezista. Cum ar putea fi salvata?
Numa de belele și lovituri de la viata primesc, mai întâi mama o murit, acum soră-mea e pe moarte.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu știu de ce te-am ignorat, sau dta pe mine. Am revenit, încerc să te ajut.
Din păcate, în caz de cancer pancreatic, diagnosticul e rezervat, adică nu prea se mai poate face mare lucru.
Se poate face transplant de pancreas dacă există pancreas disponibil.
https://stirileprotv.ro/......pauza.html
Diabetul zaharat este legat de boala de pancreas.
Acum la loviturile soartei.
Nu cunosc împrejurările în care a murit mama dtale, să mă pronunț. Astfel înafară de accidente, nimeni nu moare sănătos.
Bolile țin de viața care ai dus-o, conștient sau inconștient.
Moartea celor apropiați este normal să ne afecteze, să o plângem, de aceea suntem oameni și prin asta le depășim pe celelalte viețuitoare. Dar soarta prin asta, nu este împotriva ta, special ca să te lovească.
În acest caz, al sorei nu ești dta vinovat de ceea ce se întâmplă, ceea ce se va întâmpla, este consecința modului în care și-a dus ea viața.

| Invictusman explică (pentru sadrian46):

Mersi ca mi-ai acceptat cererea de stop ignorare, apreciez.
Da, după ce o operat-o sa ajuns la embolism pulmonar, acum la infecție nu știu despre ce infecție este vorba, cred ca septicemie.
As putea sa o salvez eu dacă i-aș dona eu pancreasul meu? Eu și asa am depresie de peste 15 ani, nu am prieteni nu am părinți, nu am. Nimic, ma ofer eu ca voluntariat. As putea sa o salvez eu cumva? Și asa stau numai în casa din cauza depresiei, în loc sa mor eu ca fur curent degeaba nu fac nimic mor alții oameni calumea.

| sadrian46 a răspuns (pentru Invictusman):

Operația ce a făcut? Nu a lăsat acolo o bucată de pancreas sănătos?
Că dacă da, are șanse de supraviețuire.
Operația, orice operație necesită un mare efort de metabolism, și este afectat și sistemul imunitar.
Astfel în urma operației, un organism slăbit este mai vulnerabil la infecții.
Dacă are embolism pulmonar are nevoie de oxigen, de aceea este la terapie intensivă.
Nu poți dona pancrea din câte știu, se preia de la o persoană decedată în accident, dacă se preia imediat după accident, să fie un organ încă viu. Mai este o problemă de compatibilitate sanguină, nu e lucru ușor.
Iar de situația dtale personală m-aș putea ocupa prin mesaj privat, căci aici mediul nu este totdeauna suficient de înțelegător, dacă problema e mai dramatică, mai serioasă. Dacă mă abordezi acolo, pas cu pas, rezolvăm.

| Invictusman explică (pentru sadrian46):

Atunci e în mâinile medicilor, eu nu o pot salva daca zici ca nu se poate dona. I-o tăiat acea bucata canceroasa doar.

| sadrian46 a răspuns (pentru Invictusman):

Dacă au tăiat o bucată canceroasă, iar cancerul nu a făcut metastaze, adică să se răspândească în tot corpul, are șanse de supraviețuire, că a rămas o bucată bună. Acum, corpul luptă pentru supraviețuire, medicii fac tot ce pot ei, așa că sunt șanse. De la o zi la alta se poate ori, ori, sau, sau.

15 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Nu știu care sunt șansele de supraviețuire, dar bănuiesc că și tu ai o vârstă destul de înaintată și nu ar trebui să fie o tragedie faptul că așa s-a întâmplat. Pur și simplu nu putem controla ce se întâmplă, sfatul meu este să rămâi puternică, pentru că nu ai nici-o altă opțiune.

| Invictusman explică (pentru Frank51):

Sunt bărbat man dar mulțumesc pentru răspuns. Am fost și când mi-o murit mama, sunt pregătit psihic pentru orice. Ce e predestinat logic ca noi nu putem preschimba, nu tine de noi, depinde cum răspunde organismul ei.

| J0B0MAT a răspuns:

Au fot cazuri de recuperări miraculoase din multe situaţii extrem de grave cărora medicii nu le mai dădeau şanse. Nu înceta niciodată să speri. Gândeşte pozitiv, deşi pare greu. E singurul lucru pe care îl poţi face acum pentru sora ta.
Multă sănătate vă doresc! Sper să fie bine!

| Invictusman explică (pentru J0B0MAT):

Mulțumesc frumos. Frumos răspuns. happy

| Invictusman explică:

Mi s-a spus ca are și o infecție puternica. Nu știu despre ce e vorba dar cred ca la septicemie se referea.

| Alverto a răspuns:

Chiar e trist sa aud asta.
De ce s-a ajuns la complicații de pe urma operației? Nu cumva de pe urma incompetenței medicilor?
Acum sincer nu se mai poate face prea multe, doar norocul o poate salva. Greu, nu înseamnă imposibil.

| Invictusman explică (pentru Alverto):

Nu știu, probabil din cauza diabetului. Este în Belgia la terapie intensiva, in stare grava. După ce o fost operata s-o ajuns la embolism pulmonar, acum am auzit ca are o infecție puternica. O alta sora mi-o transmis aceste informații. Mi rușine sa o întreb și alte chestii, e supărată rău din cauza situației surorii ei. Cred ca la septicemie se referea ca are o infecție puternica. Nu știu dacă o mai pot salva medicii. Acum câteva luni mi-o murit mama, acum sora.

| geoconda a răspuns:

Roagă-te la Dumnezeu, ține post. Mai exista o speranta, fiindca această moare ultima. Multa sănătate!

| Whitesnake99 a răspuns:

Imi pare rau sa aud, fii puternic si incearca sa o incurajezi in continuare sa lupte pana in ultima clipa. Multa sanatate amandurora si sper sa supravietuiasca! Dumnezeu sa va ajute!

| Invictusman explică (pentru Whitesnake99):

Eu sunt în România nu pot din păcate. Ea este în Belgia la terapie intensiva, o încurajează copii ei și o sora de a ei, bărbatul ei. Se mai întâmplă, asta e. Mersi frumos pentru răspuns. Eu le-am spus tuturor sa aibă grija cu diabetul nu te joci, sa renunțe la stilul alimentar și la vicii dar nu asculta, nici mama nu o ascultat și s-o dus, a murit de Crăciun. Trebuie sa avem grija de noi, sa nu ne bazam pe noroc sau pe medici.